Jak měnit parametry životního pojištění, když se sníží vaše příjmy?

Jak měnit parametry životního pojištění, když se sníží vaše příjmy? (Foto: VojtechVlk, ShutterStock.com)

V určitých životních situacích je nutné životní pojištění zrušit. Rozhodně je to lepší, než kdyby vám měl u pojišťovny vzniknout dluh, který by na vás posléze pojišťovna vymáhala.

Zrušit pojistnou smlouvu, nebo upravit její parametry?

Finanční konzultant by se měl ovšem snažit najít způsob, jak pojistnou smlouvu zachovat, ušetřit peníze jinde, například na úvěrech, domluvit se s klientem, jestli potřebuje opravdu dvě auta a nestačilo by pouze jedno, jestli by třeba nemohl přestat kouřit, zjistit, zda je pro něj přednější některá z položek, které platí, nebo zabezpečená rodina. Existuje celá řada témat, která je třeba otevřít a zjistit, zda není možné peníze škrtnout někde jinde. Pokud taková možnost není, pak zrušit smlouvu je poměrně jednoduché.

Další možností je snížit měsíční výši plateb pojistného, tedy snížit jednotlivá rizika, nikoli náhodně vybrat, která z nich úplně zrušit. Ve většině případů je správným řešením od každého rizika odebrat v nějakém poměru čtvrtinu nebo polovinu, prostě tolik, kolik je třeba. A ve chvíli, kdy se vaše finanční situace stabilizuje nebo zlepší, opět vše navýšit na optimální částky.

Posuzujte nutnost pojišťovat jednotlivá rizika

Při změně životní situace je dobré posuzovat jednotlivá rizika, a zda je ještě třeba je platit. Vezměme si jako příklad ženu na mateřské. Má smysl, aby si platila pojištění pro případ pracovní neschopnosti? Jistěže ne. Tato část pojištění je pro ni aktuálně zbytečná. A takto byste měli posuzovat jednotlivá rizika ze svého úhlu pohledu.

Změna smlouvy je v dnešní době snadná

Žijeme ve 21. století, a to se všemi jeho výhodami, takže v drtivé většině smluv se dá měnit úplně všechno. Můžete v ní libovolně zvětšovat nebo zmenšovat rizika. Parametrů, které lze měnit, je celá řada. Změnit lze tedy vše, nebo téměř vše. A to prakticky téměř s okamžitou platností, tedy od prvního dne následujícího měsíce. Udělá se změna, vytisknou se dva papíry, ty podepíšete. A je to hotové.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747