Zlato a diamanty jsou osvědčenou investicí

Kategorie: Investice
Zlato a diamanty jsou osvědčenou investicí (Foto: Photographer, ShutterStock.com)

Zlato a diamanty jsou komoditami, kterými lidé často začínají, pokud se rozhodnou investovat do něčeho jiného než do finančních produktů nebo nemovitostí. Mince nebo obrazy jsou až dalšími stupni. Pokud ale chtějí investovat a trhu s komoditami příliš nerozumějí, většinou volí právě zlato nebo diamanty. A to většinou s požadavkem, že by chtěli investovat do něčeho hmatatelného, ale chtěli by to mít při ruce a mělo by to být spíš menší než větší. A tady je základní rozdíl mezi zlatem a diamanty.

Pro investování do zlata stačí i pár tisíc

Na investování do zlata vám stačí i pár tisíc korun (Foto: Sashkin, ShutterStock.com)

Na investování do zlata vám stačí i pár tisíc korun (Foto: Sashkin, ShutterStock.com)

Výhoda v koupi zlata je, že vám stačí méně peněz. Můžete začít i v jednotkách tisíc korun. Koupíte zlatý řetízek nebo malou část unce zlata, prostě něco, co je skutečně zlaté. Nevýhoda je naopak v tom, že když chcete mít ve zlatě větší investici, je příliš velké. Už se vám nevejde do peněženky nebo do kapsy. Zlato za několik set tisíc je ještě poměrně snadno přenosné, za několik milionů to už je složitější.

Diamanty jsou malé a snadno se s nimi manipuluje

Výhodou diamantů je přesný opak toho, co u zlata. I když je diamant opravdu drahý, je většinou velmi malý. Pamatujete si z historických filmů, jak se jej lidé v minulosti pokoušeli schovávat? Třeba do chleba, do zdi, nebo ho dokonce i jedli. Dělali s diamanty všechno možné. A šlo to snadno. Diamanty jsou totiž malé. Diamant v hodnotě 5 milionů korun může být velký jako hrášek.

Aby měla vaše investice do diamantů vůbec nějaký význam, je potřeba jej koupit v určité kvalitě. Minimální částka, za kterou lze pořídit opravdu kvalitní diamant, se pohybuje okolo 10 000 euro, tedy mezi 200 a 300 tisíci korunami. V této cenové relaci už koupíte první jakost, a to ve smyslu zrnitosti i čistoty diamantu.

Investice do diamantů má smysl, pokud kupujete diamanty v určité kvalitě. Minimální částka, za kterou pořídíte opravdu kvalitní diamant, se pohybuje okolo 10 000 euro (Foto: 123dartist, ShutterStock.com)

Investice do diamantů má smysl, pokud kupujete diamanty v určité kvalitě. Minimální částka, za kterou pořídíte opravdu kvalitní diamant, se pohybuje okolo 10 000 euro (Foto: 123dartist, ShutterStock.com)

Takový diamant se vám bude kdykoli v budoucnu nejlépe prodávat. A také, vývoj jeho hodnoty je daleko lepší než v případě méně kvalitních diamantů. Pokud by měl ale nějaké jakostní vady, což levnější kameny mít můžou, pak by se vám tak snadno neprodával nebo by jeho hodnota nemusela růst tolik.

Původ zlata a diamantů

V souvislosti s původem zlata nebo diamantů často vyvstává otázka, jakým způsobem byly tyto komodity získány, zda nejsou produktem otrocké práce nebo jejich těžbou nevznikají ekologické katastrofy. V posledních desetiletích je na vzestupu fairtradové hnutí, díky jehož certifikaci máte jistotu, že s lidmi i přírodou bylo zacházeno eticky. Existují tedy už i fairtradové diamanty nebo fairtradové zlato.

Většinou se ale k informaci o původu zlata nebo diamantů dostanete jen velmi těžko. Obecně platí, že diamanty nebo zlato byste měli kupovat u osvědčených obchodníků, kteří jsou na trhu dlouho nebo mají prostě dobré renomé.

Zlato je nejlepší kupovat u ověřených prodejců nebo přímo v České mincovně, jako taková spadá pod Českou národní banku, budete tak mít jistotu, že je to opravdu zlato. Co se týče diamantů, většinou je potřeba vycházet z informací uvedených na webových stránkách. Důvěryhodní obchodníci ručí svými jmény za to, že diamanty jsou kvalitní a byly získány etickým způsobem.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747