Liší se parametry životního pojištění pro zaměstnance a pro OSVČ?

Liší se parametry životního pojištění pro zaměstnance a pro OSVČ (Foto: Andresr, ShutterStock.com)

Životní pojištění pro zaměstnance

Většina zaměstnanců má zákonnou pracovní neschopnost, která je v průměru ve výši 60 procent jejich příjmů. Záleží na tom, jak dlouho pracovní neschopnost trvá. První tři dny nejsou placené vůbec, pak částka, kterou dostávají, stoupne. Pokud tedy zaměstnanec onemocní, dostane v průměru 60 % své mzdy. Výpadek jeho příjmu je tedy pouze ve výši 40 %. A to je třeba ošetřit při uzavírání životního pojištění.

OSVČ bez spolupracovníků a zaměstnanců

Pokud nemá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) spolupracovníky, zaměstnance nebo podřízené, je jeho situace složitější. V případě, že onemocní, je výpadek jeho příjmů celých 100 procent. A nezáleží na oboru, může to být řemeslník – truhlář, pokrývač – nebo třeba i IT specialista nebo copywriter. V takovém případě je rozdíl oproti zaměstnanci v tom, že je potřeba OSVČ zajišťovat na vyšší částky.

OSVČ se spolupracovníky a zaměstnanci

OSVČ s podřízenými, v ideálním případě s takovými, kteří můžou pracovat bez něj a on vydělá i tak stejně, jeho příjmy se nesníží, ten je na tom ještě lépe než zaměstnanec. Jeho se totiž výpadek příjmu prakticky netýká. Může se jednat třeba o podnikatele, který má tři týmy pokrývačů, každý z nich pracuje na jiné střeše a až na koordinování pracují zcela samostatně. V takovém případě není třeba zajišťovat OSVČ na vysoké částky.

Nelze tedy říct, že OSVČ a zaměstnanci mají jiné podmínky životního pojištění. Výše zajištění může být v některých případech stejná. Někdy je na tom lépe zaměstnanec, jindy OSVČ. A ani živnostníci nemají vždy stejná rizika a stejně vysoké částky, na které je třeba pojistnou smlouvu nastavit.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747