Při uzavírání životního pojištění si dejte pozor na karenční lhůtu

Při uzavírání životního pojištění si dejte pozor na karenční lhůtu (Foto: kurhan, ShutterStock.com)

Při uzavírání zdravotního pojištění vyplňuje každý zdravotní dotazník, ve kterém musí zapsat každou prodělanou nemoc, úraz, prostě cokoli, co souvisí s jeho zdravotním stavem a mohlo by mít vliv na případné budoucí pojistné plnění.

Zdravotní dotazník je třeba vyplnit pravdivě a podrobně

Na českém trhu existuje jedna pojišťovna, která přistupuje ke klientovi jinak než všechny ostatní. Vše, co bylo více než 7 let před uzavřením pojistné smlouvy, ji prostě nezajímá. A je jedno, jestli to bylo vážné onemocnění, úraz nebo něco, co může souviset se současným zdravotním stavem klienta. Pokud to bylo víc než 7 let zpátky, přistupuje ke klientovi, jako by byl zdravý.

Ostatní pojišťovny žádnou pevně danou lhůtu nemají. A zdravotní dotazník, který jejich klienti vyplňují, je ve velmi obecné rovině. Většina otázek není časově omezena. Ptají se prostě stylem: Prodělal(a) jste někdy toto onemocnění? Měl(a) jste někdy úraz?

Karenční lhůta je pro každé riziko jiná

To, co s tím trochu souvisí, je tzv. karenční lhůta. Jedná se o lhůtu, která se počítá od začátku pojištění, čekací dobu, ve které když nastanou pojistné okolnosti, pojišťovna ještě nevyplácí plnění.

V případě nahodilých rizik, ke kterým může dojít prakticky kdykoliv, jako je úraz nebo akutní hospitalizace v nemocnici, žádná karenční lhůta neplatí (Foto: Poznyakov, ShutterStock.com)

V případě nahodilých rizik, ke kterým může dojít prakticky kdykoliv, jako je úraz nebo akutní hospitalizace v nemocnici, žádná karenční lhůta neplatí (Foto: Poznyakov, ShutterStock.com)

Na některá rizika související s určitými částmi těla je karenční lhůta dva měsíce od sjednání pojistky, na jiné třeba až dva roky. Dejme tomu, že byste si dnes sjednali pojištění invalidního důchodu. Pokud byste od tohoto dne vstoupili do invalidního důchodu kvůli zádům dříve než za dva roky, pojišťovna vám plnění nevyplatí, pokud by se tedy nejednalo o úraz. Tato lhůta není u všech pojišťoven stejná, tedy například dvouletá, je ale potřeba si na tento faktor dát pozor. Ptejte se na to vždy při sjednávání pojistné smlouvy.

Pro každé riziko je uplatňovaná karenční lhůta jiná, u některých rizik to může být několik měsíců, u jiných až několik let. Jedná-li se o nahodilá rizika, ke kterým prostě může dojít, jako je úraz nebo akutní hospitalizace v nemocnici, žádná karenční lhůta tu neplatí a pojišťovna by vám plnění poskytla. To ovšem nesouvisí se zdravotním stavem při vyplňování dotazníku během sjednávání životního pojištění.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747