Má smysl slučovat životní pojištění s investicemi nebo spořením?

Má smysl slučovat životní pojištění s investicemi nebo spořením? (Foto: Jirsak, ShutterStock.com)

Nejčastějším způsobem, jakým se lidé zajišťují na penzi, je penzijní spoření. Mnohdy je považováno za všelék, to je dáno především tím, že je dlouhodobě nejznámější. Druhým způsobem je životní pojištění. Nedá se jednoznačně říct, jestli je to lepší, nebo horší. Záleží samozřejmě i na typu životního pojištění. V minulosti byly často propagovány typy životního pojištění, které jsou z dnešního pohledu pro klienty značně nevýhodné.

Důchodové životní pojištění

Důchodové životní pojistky se pomalu a jistě vytrácejí. Na trhu jich ubývá, proto není třeba je sáhodlouze rozebírat. Dá se říct, že to nebyla správná cesta. Radíme tedy každému, kdo ještě v dnešní době důchodovou životní pojistku má, aby ji přehodnotil. Samozřejmě, že pokud vám zbývají dva roky do důchodu, není dobré ji vypovídat. Máte-li ale do důchodu daleko, tedy 10 let a víc, raději se poraďte s důvěryhodným odborníkem, zda to má stále smysl platit, protože tam není prakticky žádné zhodnocení.

Obecně jsou největší nevýhodou takových způsobů životního pojištění poplatky. To málo, co taková životní pojistka vydělá, zaplatíte na poplatcích spojených s pojistnou smlouvou. Velmi často se tak stává, že klient po 20 nebo 25 letech placení nakonec nemá ani to, co tam dal. Zhodnocení je prostě menší než všechny poplatky, které zaplatíte.

Investiční životní pojištění

Větším tématem bylo investiční životní pojištění. Vzniklo zhruba před 15 lety. Jedná se o klasický produkt porevoluční éry. Klasickým významem tohoto produktu byly velké provize pro pojišťovny, pojišťovací zprostředkovatele a všechny (rádoby) poradenské firmy.

Spojení životního pojištění s investicí nebo spořením je už z principu nesmysl. Investovat nebo spořit přes pojišťovnu vás bude stát víc, než vám to přinese. Investujte raději tam, kde své peníze lépe zhodnotíte. (Foto: racorn, ShutterStock.com)

Spojení životního pojištění s investicí nebo spořením je už z principu nesmysl. Investovat nebo spořit přes pojišťovnu vás bude stát víc, než vám to přinese. Investujte nebo spořte raději tam, kde vaše peníze dokážou lépe zhodnotit. (Foto: racorn, ShutterStock.com)

Mělo se jednat o spojení investice a životního pojištění, které mohli lidé flexibilně použít jako životní pojištění nebo investici. Nebylo to vůbec ničím podmiňované, prostě lidé mohli jakoby krásně a svobodně vybrat. To je samozřejmě velmi líbivé, moci takhle reagovat na změnu životní situace.

Jako zajištění na důchod je to ovšem nesmyslné, a to už z principu – řešit investice přes pojišťovnu. A ono to opravdu není nic jiného. Naštěstí už má tento finanční produkt největší boom za sebou a pomalu se od něj upouští. Stále se ale najdou tací, kteří se sjednáváním takových pojistek celkem dobře živí, ovšem na úkor druhých. Mezi roky 2005 až 2012 bylo investiční životní pojištění veřejně deklarováno jako to správné zajištění na penzi a penzijní spoření jako nevýhodné. O tento mýtus se postaraly zejména velké „poradenské“ společnosti, které dobře žily z velkých provizí, ty ale zaplatili jejich klienti na vysokých poplatcích. Samozřejmě to je ale celé úplný nesmysl. Už z podstaty věci. Proč investovat přes pojišťovnu, když můžete investovat přímo?

Pojištění jako finanční produkt, u kterého nečekáte zhodnocení

Pojištění je vždy třeba vnímat jako pojištění. Často se lidé ptají, co z pojistné smlouvy budou na konci mít? Nejlepší odpovědí na takovou otázku je: nic. U jiných pojistek, třeba na auto nebo dům, většina lidí nic takového nečeká. Nejlepším způsobem, jak veškeré pojištění vnímat, je dívat se na ně prostě jako na pojištění. A z pojištění na konci nic mít nebudete. Ať už je majetkové, nebo životní.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747