Životní pojištění by mělo být uzavřeno pouze na základě důkladné analýzy vaší finanční bilance

Životní pojištění by mělo být uzavřeno pouze na základě důkladné analýzy vaší finanční bilance (Foto: wavebreakmedia, ShutterStock.com)

Životní pojištění existuje pro dospělé i pro děti. Dříve bylo možné sjednat životní pojištění pro děti pouze s poměrně velkými omezeními v rámci pojistných rizik, bylo jich méně, bylo možné pojišťovat pouze na nižší částky. V dnešní době jsou možnosti životního pojištění daleko větší, pojistné smlouvy jsou čím dál tím flexibilnější, a to pro dospělé i děti. Běžně už lze mít několik lidí na jedné smlouvě. To jsou možnosti, které máte. Vždy ale záleží na nastavení konkrétní smlouvy, kterou uzavíráte.

Nastavení parametrů pojistné smlouvy

Nastavení parametrů pojistné smlouvy, to je důležité téma. Za životní pojištění platíte zpravidla několik set, ale i několik tisíc korun měsíčně. Za což byste si mohli za rok pořídit třeba dovolenou. Měli byste tedy věnovat péči nastavení smlouvy a tomu, zda opravdu kryje všechna potřebná rizika a v dostatečném rozsahu.

Analýza finanční situace a měsíční bilance příjmů a výdajů

Jak poznáte fundovaného uzavíratele, konzultanta nebo poradce, se kterým můžete bez obav uzavřít životní pojistku? Prvním z ukazatelů je jeho zájem o vaši finanční situaci a důkladná analýza vaší měsíční bilance, všech příjmů a výdajů. A to ne v souhrnu, ale položkově. Součástí analýzy, která slouží jako podklad pro kvalitní životní pojistku, by měly být veškeré příjmy, jejich skladba – protože součástí příjmů můžou být i diety nebo nějaké bonusy a nadstavby, které v základu příjmů neuvádíte.

Zdá se vám, že nemáte dostatek finančních prostředků na to, abyste si mohli platit životní pojištění? Zaměřte se na zbytné výdaje a zjistěte, co všechno nemusíte každý měsíc platit (Foto: Piotr Marcinski, ShutterStock.com)

Zdá se vám, že nemáte dostatek finančních prostředků na to, abyste si mohli platit životní pojištění? Zaměřte se na zbytné výdaje a zjistěte, na čem všem můžete každý měsíc potřebné peníze ušetřit (Foto: Piotr Marcinski, ShutterStock.com)

Výdajová stránka je také velmi důležitá. I na jejím základě se počítá výše pojistky. Výdaje se dělí na zbytné a nezbytné. Mezi ty nezbytné výdaje patří veškeré poplatky za elektřinu, vodu, nájem, ale třeba i jídlo, protože jíst se musí, dále se jedná o navázané smlouvy, které musíte platit, jako třeba telefon, televizi, internet, součástí nezbytných výdajů jsou i pravidelné měsíční splátky úvěrů.

Zbytné výdaje, to jsou takové, které jakoby platit nemusíte. I když, je to hodně subjektivní. Mezi takové výdaje můžou patřit zájmové kroužky pro vaše děti, krátkodobě to může být třeba i oblečení, protože v šatníku už nějaké máte, patří tam také to, že jdete na večeři do restaurace, na pivo nebo do kina. Nebo třeba i kouření, i když mnoho kuřáků tvrdí, že výdaje za cigarety jsou nezbytné, nikoli zbytné. Pokud s vámi uzavíratel tuto bilanci neprochází, nesjednávejte životní pojištění s ním.

V dnešní době okolo 90 % všech uzavíratelů s klienty takovou analýzu nedělá, takhle podrobně s ním jeho finanční bilanci neprochází. Na životní pojištění platíte ale poměrně vysokou částku na to, abyste uzavřeli smlouvu, která bude prakticky na 100 % špatně.

Životní pojištění je formou zajištění

Životní pojištění slouží v první řadě k vašemu zajištění pro případ, že dojde výpadku vašich příjmů ze zdravotních důvodů (Foto: everything possible, ShutterStock.com)

Životní pojištění slouží v první řadě k vašemu zajištění pro případ, že dojde výpadku vašich příjmů ze zdravotních důvodů (Foto: everything possible, ShutterStock.com)

Životní pojištění je v první řadě zajištěním pro případ výpadku vašich příjmů, pokud byl způsoben medicínskými důvody, v druhé řadě může krýt i náklady na léčbu nebo rehabilitaci. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a neví, co se stane. Kdybychom to věděli, nemusíme žádné životní pojištění uzavírat.

Důležité je mít uzavřené životní pojištění především pro dlouhodobé výpadky příjmů v řádu měsíců nebo let. V praxi ale většina životních pojistek vypadá jinak. Většina klientů je pojišťována spíše na krátkodobá rizika. Máte-li už uzavřenou životní pojistku, zkontrolujte si raději, že ji neplatíte zbytečně a že v případě, že byste byli dlouhodobě nemocní, budete zajištěni a výpadek vašich příjmů bude dostatečně pokrytý.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747