Jakými způsoby můžete zhodnocovat své peníze?

Kategorie: Investice
Jakými způsoby můžete zhodnocovat své peníze (Foto: Denphumi, ShutterStock.com)

Investice do komodit

Investovat do komodit můžete jednorázově nebo pravidelně. Můžete si pravidelně odkládat peníze, za které později koupíte zlato, diamant, umělecký předmět, auto nebo i nemovitost. Nebo máte dostatek finančních prostředků a vybrané komodity koupíte, a provedete tak jednorázovou investici. Vždy záleží na výběru vhodné komodity a na její kvalitě.

Spořicí účty a termínované vklady

Peníze uložené v bance a bankovních produktech jsou relativně v bezpečí, protože peníze v bance máte ze zákona pojištěné. To ale neznamená, že se nemůže stát cokoli, co by zapříčinilo, že o své finanční prostředky přijdete. V každém případě, tato cesta je sice relativně bezpečná, moc peněz vám ovšem nevydělá. Navíc musíte počítat s bankovními poplatky za správu účtu.

I díky investici do nemovitosti můžete své finance dobře zhodnotit (Foto: love-work-51, ShutterStock.com)

I díky investici do nemovitosti můžete své finance dobře zhodnotit (Foto: love-work-51, ShutterStock.com)

Stavební spoření

Zhodnocení stavebního spoření není už to, co bývalo. Výnos už také není tak zajímavý, aby bylo možné říct, že se vám vyplatí. Aktuálně je výše státní podpory pouze 2 000 korun ročně. Navíc vše podléhá zdanění.

Pasivně spravované investice

Máte na výběr nějaký podílový fond nebo mainstreamovou investiční společnost, která bude spravovat vaše finance převážně pasivně – což s sebou nese nízké zhodnocení. Je navíc třeba vždy počítat se zdaněním výnosů a poplatky za správu investičního portfolia. Ve výsledku tak mohou výnosy pokrýt poplatky a moc navíc vám nezbude. Peníze navíc vložíte do správy investiční společnosti a nemusí být jednoduché se k nim dostat, pokud je potřebujete.

Aktivně spravované investice

Zisk u aktivně spravovaných investic se často pohybuje ve vyšších řádech než pouhých jednotkách procent ročně, jak je tomu v případě pasivní správy investic (Foto: Beneda Miroslav, ShutterStock.com)

Zisk u aktivně spravovaných investic se často pohybuje ve vyšších řádech než pouhých jednotkách procent ročně, jak je tomu v případě pasivní správy investic (Foto: Beneda Miroslav, ShutterStock.com)

Druhou možností je aktivní správa investic, při které se o vaše finance stará společnost, která s vašimi penězi aktivně zachází a pružně reaguje na změny trhu tak, aby vám přinesla co největší možný zisk. Peníze jsou na vašem účtu, ať už v Česku, nebo v zahraničí. A celou dobu k nim máte přístup. Zisk se pak často pohybuje ve vyšších řádech než pouhých jednotkách procent ročně. Vybírejte ale dobře, jaké společnosti, komu konkrétně, své finanční prostředky svěříte. Je důležité vybírat také na základě referencí. V ideálním případě se o vaše investice bude starat osoba, kterou znáte dlouhodobě.

Dluhopisy

Dluhopisy jsou jednou z možností investice – a to jak jednorázové, tak pravidelné. A stačí několik set korun měsíčně. Zhodnocení může být v případě opravdu dobrých společností i 4 nebo 5 %. A tento výnos nepodléhá zdanění. Nejedná se ale o státní dluhopisy, ty vám peníze nevydělají, nepokryjí ani inflaci. Mezi soukromými společnostmi je třeba vybrat tu správnou, ideálně za pomoci nezávislého finančního poradce. Zajímejte se o to, co se stane s penězi, které do takové společnosti vložíte, jakým způsobem s nimi daná společnost nakládá, jakým způsobem je investuje, aby vám přinesla výnos a sama vydělala, jakou formou jsou peníze zajištěny, a v neposlední řadě, jaký je majetek takové investiční společnosti. Díky tomu se ujistíte, že vložené peníze jsou v takové společnosti v bezpečí i po mnoho let.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747