Výše silniční daně závisí i na stáří auta

Kategorie: Silniční daň
Výše silniční daně závisí i na stáří auta (Foto: Emirul Adzwan, shutterstock_340494866)

Kdo je povinen odvádět silniční daň?

Silniční daň je povinen platit každý živnostník i každá firma, fyzická nebo právnická osoba, která využívá vozidlo k výkonu své činnosti, přesněji řečeno, především k výdělečné činnosti. Může se jednat o auto osobní, nákladní, autobus nebo třeba i popelářské auto. Ať už auto využíváte, když cestujete za klienty, nebo jste profesionální řidič, silniční daň se týká vás všech.

Jakým způsobem se odvádí silniční daň?

Existuje na to formulář. Jmenuje se „Daňové přiznání k silniční dani“. A podává se na finanční úřad. Vždy do 31. ledna za předchozí kalendářní rok. Zálohy na silniční daň jsou splatné čtyřikrát ročně. A budou vám vyúčtovány podle podaného daňového přiznání.

Daňové přiznání k silniční dani musíte odevzdávat i v případech, kdy je vozidlo od placení silniční daně osvobozeno – výsledná daň je tedy nula.

Jaká je výše silniční daně?

Výše silniční daně a záloh závisí na typu auta, na jeho váze a na obsahu. Kategorií, podle kterých se to počítá, je hned několik. Záleží i na tom, jestli je to osobní, nákladní nebo dodávkové auto, jestli váží do 3 a půl tuny, nad 3 a půl tuny, jaký má výkon. A tak dále.

Obecně se dá říct, že u běžně užívaných osobních aut, která využívá většina OSVČ k výkonu své činnosti, je silniční daň v jednotkách tisíc korun ročně.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Silniční daň

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747