Jak vypovědět smlouvu s dodavatelem energií?

Kategorie: Energie
Při vypovězení smlouvy je důležitá doba trvání a smluvní způsob vypovězení (Foto: RomanR, shutterstock_398223982)

Při vypovězení smlouvy je důležitá doba trvání a smluvně určený způsob vypovězení

To, jakým způsobem budete vypovídat smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, byste měli řešit už ve chvíli, kdy ji uzavíráte. Seznamte se tedy dobře nejen s cenou a podmínkami uzavření smlouvy, ale i s výpovědními podmínkami. Co všechno byste měli vědět?

  • Jaká je výpovědní doba smlouvy? Za jak dlouho od podání výpovědi k ní skutečně dojde?
  • Kolik měsíců předem musíte smlouvu vypovědět? Liší se to u smluv na dobu určitou a neurčitou. Zpravidla se jedná o několik měsíců. V případě smlouvy na dobu určitou si hlídejte i termín, ve kterém musíte výpověď podat, aby se smlouva automaticky neprodloužila.
  • Kolik vás bude stát vypovězení smlouvy? Zkuste si to spočítat předem, je možné, že vás to hodně překvapí.

Posuzujte vždy to, jak snadné pro vás bude odejít od daného dodavatele, v jaké lhůtě, a kolik vás to bude stát. Ať zbytečně neplatíte desetitisíce za to, že chcete výhodnější podmínky nebo lepší zacházení.

Co když nestihnete smlouvu vypovědět ve smluvně stanovené lhůtě?

Mohlo by se zdát, že mít uzavřenou smlouvu na dobu určitou je vlastně velmi transparentní. A nemůže vás téměř nic překvapit. Co ale způsob, jakým se smlouva prodlužuje? Víte, jak to bude ve vašem případě? Co se bude dít, až uplynou ony dva roky, na které se takové smlouvy nejčastěji uzavírají?

  • Bude smlouva automaticky prodloužena na další dva roky, a to bez nutnosti vašeho zásahu nebo jednání s dodavatelem energie?
  • Bude smlouva automaticky prodloužena na jinou dobu? Kratší, nebo delší?
  • Nebo se z ní bez vašeho přičinění následně stane smlouva na dobu neurčitou, i když jste ji uzavřeli jako smlouvu na dobu určitou?

To jsou jen některé z mnoha možností. A každá společnost má tyto podmínky smluvně ošetřené jinak. Většina společností prodlužuje dvouleté smlouvy opět o dva roky. Ale nemusejí to tak dělat všechny. Mohlo by se klidně stát, že se dvouletá smlouva automaticky prodlouží třeba až na 10 let. A najednou budou ve hře nehorázné pokuty, které byste museli zaplatit v případě, že budete chtít smlouvu vypovědět.

Hlídejte si lhůty pro snadné vypovězení smluv

Hlídejte si tedy lhůty, ve kterých lze smlouvy bez problémů vypovědět. Ptejte se raději před podpisem. Jen málokterá společnost vám poradí s tím, jak od nich nejsnáz odejít. Myslete na svůj klid a peníze, a pokud se tímhle zabývat nechcete, raději se svěřte do rukou důvěryhodné poradenské společnosti. Vždy je lepší, když se o vaše finance stará někdo spolehlivý a důvěryhodný, než když je necháte napospas náhodě a propracované marketingové strategii velkých společností.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Energie

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747