Od jakého věku byste měli mít životní pojištění? A kdy pojistit své dítě?

Od jakého věku byste měli mít životní pojištění? A kdy pojistit své dítě? (Foto: Pressmaster, ShutterStock.com)

Životní pojištění by měl mít člověk v určité formě už od narození. Po celé dětství je princip nastavení životní pojistky stejný. Vše se mění ve chvíli, kdy váš potomek začne být soběstačný, vy jej přestanete živit, protože si vydělává na živobytí sám. Pokud je váš potomek ještě na vysoké škole a živíte ho stále vy, jeho rodiče, mělo by životní pojištění sloužit především pro případ výpadku příjmů nebo nákladů na léčbu. Hranicí pro změnu není věk dítěte, ale chvíle, kdy se osamostatní.

Období finanční dospělosti

Pro mladého člověka bez závazků, který ještě nemá vlastní rodinu, není životní pojištění tak podstatné jako pro toho, kdo se snaží vlastní rodinu, tedy partnera a děti, zajistit pro případ výpadku příjmů (Foto: Dasha Petrenko, ShutterStock.com)

Pro mladého člověka bez závazků, který ještě nemá vlastní rodinu, není životní pojištění tak podstatné jako pro toho, kdo chce vlastní rodinu, tedy partnera a děti, zajistit pro případ výpadku příjmů (Foto: Dasha Petrenko, ShutterStock.com)

Jakmile se váš syn nebo vaše dcera dostane do období finanční dospělosti, nastává zlom. Na chvíli ztrácí životní pojištění na důležitosti. Mladý člověk bez finančních závazků a bez rodiny zajišťuje prakticky jen sám sebe, takže je už jen na něm, jak zodpovědný vůči sobě bude.

Založení rodiny

Zlom nastává ve chvíli, kdy si člověk pořídí rodinu, narodí se děti. Pak se dá absence životního pojištění bez větších pochyb označit za vrchol nezodpovědnosti. Mít děti a nemyslet na jejich zajištění v případě, že by se vám něco stalo? V takové situace má životní pojištění 100% důležitost. S jednou výjimkou, pokud máte dostatek majetku, kterým byste svou rodinu zajistili v případě, že byste onemocněli nebo zemřeli, pak pro vás životní pojištění nemá význam.

Pojištění dítěte na vážná rizika

Při sjednávání životního pojištění pro své dítě myslete neopomínejte vážná rizika, tedy vážná onemocnění. Ano, každý rodič by si přál, aby jeho dítě neonemocnělo, ovšem v případě, že to, nedejbože, nastalo, měli byste mít dostatek finančních prostředků na léčbu, která může být poměrně náročná – buď ji nemusí hradit pojišťovna, nebo bude třeba probíhat v zahraničí. To je hlavní důvod, proč sjednat životní pojištění pro své dítě už záhy po jeho narození. Abyste si pak nemuseli nadávat, že nemáte dostatek finančních prostředků, když k zajištění vašeho dítěte při vážných rizicích by vás stálo jen pár desítek korun měsíčně.

Jedním z důležitých rizik, která by mělo zahrnovat životní pojištění vašeho dítěte, je riziko trvalých následků úrazu. Je daleko potřebnější než riziko běžných banálních úrazů. A vzhledem k jeho malé pravděpodobnosti můžete i za několikamilionové pojistné částky zaplatit pouze desítky korun ročně (Foto: Monkey Business Imgaes, ShutterStock.com)

Jedním z důležitých rizik, která by mělo zahrnovat životní pojištění vašeho dítěte, je riziko trvalých následků úrazu. Je daleko potřebnější než riziko běžných banálních úrazů. A vzhledem k jeho malé pravděpodobnosti můžete i za několikamilionové pojistné částky zaplatit pouze desítky korun ročně (Foto: Monkey Business Imgaes, ShutterStock.com)

Ze stejných důvodů je dobré sjednat riziko invalidního důchodu nebo invalidity obecně. Způsob vyplácení se liší pojišťovna od pojišťovny, některé vyplácejí pojistné plnění okamžitě, některé až od dospělosti, kdy se váš potomek stane součástí sociálního systému a začne dostávat invalidní důchod. Důvodem pro sjednání tohoto závažného rizika jsou i prostředky na léčbu nebo rehabilitaci, na případnou úpravu domácnosti nebo nutné změny životního stylu. A také na to, že jeden z rodičů nebude pracovat, aby se o svého potomka mohl starat. A taky na období, kdy už se rodiče o svého potomka nebudou moct starat, budou sami v důchodu nebo již nebudou naživu. Peníze jsou potřeba na celou řadu věcí, které by mohly nastat.

Třetím z rizik, které by mělo být součástí životního pojištění vašeho dítěte, je riziko trvalých následků úrazu. Statistická pravděpodobnost, že dojde k pojistnému plnění je velmi malá, a proto i několikamilionové pojistné částky budete platit pouze desítky korun měsíčně. A tato rizika jsou daleko potřebnější než riziko běžných banálních úrazů, která sjednávat prakticky nemusíte.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747