Na co se zaměřit při uzavírání smlouvy s dodavateli energií (elektřiny a zemního plynu)?

Kategorie: Energie
Na co se zaměřit při uzavírání smlouvy s dodavateli energií (elektřiny a zemního plynu)? (Foto: patpitchaya, shutterstock_189357173)

Cena je důležitý parametr, ale ne jediný

Cena je důležitým, ale ne tím jediným, na co byste se měli při uzavírání smlouvy s dodavatelem elektřiny nebo zemního plynu zaměřit. Když už jsme u té ceny, pamatujte si, že kromě ceny za spotřebované energie vždy platíte také další smluvní poplatky. A i o těch je třeba vědět víc, minimálně to, za co je platíte, a jaká je jejich výše. A také, jak je může dodavatel nebo distributor elektřiny či zemního plynu měnit.

Dobu trvání a smluvní způsob vypovězení si vždy zjistěte před podpisem smlouvy

Při uzavírání smlouvy byste měli vědět, zda je smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou. Ale nejen to. Seznamte se dobře i s podmínkami, za kterých je možné smlouvu vypovědět:

  • Jaká je výpovědní doba smlouvy?
  • Kolik měsíců předem musíte smlouvu vypovědět? (u smluv na dobu určitou to mohou být třeba tři měsíce)
  • Kolik vás bude stát vypovězení smlouvy?

Zjistěte, jak snadné, nebo naopak složité, pro vás bude od daného dodavatele odejít. Kolik vás to bude stát. A jakým způsobem to máte udělat.

Smlouvy na dobu určitou mohou mít nejrůznější kličky: Jak se prodlužují?

U smluv na dobu určitou si dejte pozor na to, respektive mějte v patrnosti, co se bude dít se smlouvu ve chvíli, kdy skončí doba určitá. Ta je nejčastěji dvouletá. Co by se mohlo s takovou smlouvou dít?

Možností je spousta a každá společnost to má smluvně ošetřené jinak. Obecně se dá říct, že pokud uzavřete s většinou společností smlouvu na dva roky, pak ji automaticky prodlužují opět na dva roky. Může se ale stát, že bude ve smlouvě napsáno, že po dvouletém období se prodlouží třeba až na 10 let. A jediný způsob, jak takovou smlouvu s distributorem energií vypovědět, bude nutnost zaplatit nějakou nehoráznou pokutu. Tak přesně proto byste se měli na smluvní podmínky podívat.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Energie

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747