Spoření a vytváření rezervy je třeba oddělovat od pojištění

Spoření a vytváření rezervy je třeba oddělovat od pojištění (Foto: pelfophoto, ShutterStock.com)

Ve většině případů je vhodnějším nástrojem k zajištění na penzi nějaká pravidelná investice. Samozřejmě, v ideálním případě pravidelná investice s pevným zhodnocením. Někteří lidé ale řeší své zajištění pomocí důchodového pojištění, tím je myšleno životní pojištění.

Důchodové pojištění, nebo penzijní připojištění?

V minulosti existovaly důchodové životní pojistky a kapitálové životní pojistky. Mnozí lidé si pletli názvosloví – penzijní připojištění není důchodové pojištění. Často si něco platili a vlastně vůbec nevěděli, jestli to je nějaká životní pojistka, tedy ta důchodová, nebo jestli si na důchod platí penzijní připojištění. Což je naprosto pochopitelné, z pohledu laika jsou si ty názvy dost podobné. Někteří lidé si tedy mysleli, že platí životní pojištění, a ono to bylo důchodové připojištění. A naopak. Není to ale podstatné v tom, kam to platí, tím podstatným je, jakým způsobem to funguje.

Pojištění jako finanční produkt, u kterého nečekáte zhodnocení

Pojištění je třeba vnímat jako pojištění. Často se lidé ptají, co z pojistné smlouvy budou na konci mít? Nejlepší odpovědí na takovou otázku je: nic. U jiných pojistek, třeba na auto nebo dům, většina lidí nic takového nečeká. Je přece jasné, že když vám neukradnou auto, vy ho prodáte, pojišťovna vám nakonec nic nezaplatí. U životních pojistek mají ale lidé často jiná očekávání. A je to logické, protože když jsme byli dětmi, měli jsme kapitálové životní pojištění, od roku 1975 do roku 1990 vám za něj dala pojišťovna nakonec nějaké všimné. Je potřeba říci, že tohle už je přežitek.

Nejlepší způsob, jak veškeré pojištění vnímat, je dívat se na ně prostě jako na pojištění. A z pojištění na konci nic mít nebudete. Ať už je majetkové, nebo životní. Pro každého je to nejlepší a suverénně nejlevnější přístup – oddělit placení za riziko, že se něco stane, od vytváření rezervy, ať už je na důchod, pro děti, na nové auto, nebo na cestu kolem světa. Rezervy se mají vytvářet pomocí nástrojů, které jsou pro to určené, počínaje spořicími účty a konče investicemi.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747