Jak svému dítěti opravdu naspořit peníze? Stanovte si cíl

Kategorie: Spoření pro děti
Jak svému dítěti opravdu naspořit peníze Stanovte si cíl (Foto: Andrey_Popov, ShutterStock.com)

První věcí, nad kterou byste se měli zamyslet, chcete-li začít spořit peníze pro své děti, je cíl. Na co dětem chcete naspořit? Na školu? Na byt? Na nákladnou sportovní dráhu? Nebo na něco jiného? A jaká by měla být výsledná částka, kterou budete spořit?

Většina rodičů na to jde zcela opačně, stanoví si měsíční částku, kterou budou odkládat, třeba i ve spolupráci s babičkami a dědečky, tetičkami a strýčky. Často se navíc nechají ovlivnit marketingem a peníze posílají někam, kde se příliš nezhodnocují.

Nejprve si stanovte cíl, teprve poté se vydejte na cestu

Nejlepší je postupovat tak, že si nejprve stanovíte cíl. Na základě toho vám pak odborníci spočítají, kolik byste měli měsíčně odkládat. A ano, můžete zjistit, že to bude nad vaše současné možnosti. Budete ovšem vědět, na čem jste. Řeknete si, jaký je ideál a pak jaké jsou reálné možnosti.

Ať už má být výsledkem spoření na vysokou školu, zajištění finančních prostředků na osamostatnění se v dospělosti, v 15, 18 nebo 30 letech, až bude mít dítě rozum, nebo i kratší doba. Může se lišit jak věk, tak důvod, proč spoříte. Vždy byste měli vědět, kolik peněz potřebujete, jaká je cílová částka. I kdybyste nakonec spořili jen polovinu částky, budete vědět, kolik na konci bude naspořeno.

Nereálná očekávání bez předem stanového cíle s sebou nesou mnohá zklamání

Než začnete svému dítěti spořit, stanovte si cíl. Pokud platíte a nevíte, jakou částku ve výsledku naspoříte, můžete být nakonec zklamaní a frustrovaní z výsledku. Je to stejné, jako byste šetřili 20 let na byt v historickém centru Prahy, a nakonec zjistili, že máte dost peněz jenom na byt na sídlišti na okraji města (Foto: pikselstock, ShutterStock.com)

Nejdřív si ujasněte cíl, a pak teprve vybírejte řešení, tedy konkrétní finanční produkt. Zapomeňte na všechno, co jste viděli v reklamě. Masově inzerované finanční produkty vydělávají především na nákladné marketingové kampaně. Nevyplatí se vám (Foto: pikselstock, ShutterStock.com)

Nejhorší variantou je vždy to, když máte nereálná očekávání a cíl neznáte. Platíte a platíte, odkládáte každý měsíc, a nakonec zjistíte, že to nestačí. Je to stejné, jako byste šetřili na byt v historickém centru a až po 20 letech zjistili, že máte pouze na byt ve Stodůlkách, nebo odkládali na Ferrari a po 15 letech zjistili, že si za ušetřené peníze můžete pořídit jenom Octavii. Takhle to s největší pravděpodobností dopadne, když si to předem nespočítáte. A vaše zklamání bude poměrně velké. A vy to přece děláte z naprosto jiných důvodů, než abyste byli zklamaní. Je to tak?

Zapomeňte na marketing

Nejdříve tedy volte cíl, a pak teprve cestu, tedy výběr řešení, konkrétních finančních produktů. Poměrně globálně se dá říct, že byste měli zapomenout na všechny marketingové finanční produkty, které vás napadnou. Ty totiž nevydělávají vám, ale sobě na nákladné marketingové kampaně.

V dnešní době se už ani stavební spoření pro dítě nevyplatí. Navíc, kvůli novému občanskému zákoníku smí se smlouvou a penězi disponovat pouze vaše dítě, pokud je smlouva psaná na něj. A vybrat peníze smí také pouze váš potomek. A to v den dovršení 18. narozenin, ať už má rozum, nebo ne. Výnosy ze stavebního spoření jsou ve výsledku tak malé, že se vám to stejně nevyplatí, ať už bude smlouva napsána na kohokoli.

Aktivně spravované investice, komodity nebo dluhopisy

Pro dítě je nejlepší investovat a spořit stejným způsobem jako na cokoli jiného, třeba i na vaše zajištění na důchod. Lepší než stavební spoření nebo marketingové produkty spoření pro děti jsou možnosti investování do podílových nebo investičních fondů, nebo ještě lépe aktivně spravované investice.

Víte, na co svému dítěti spoříte? Ať už je to na byt nebo na vysokoškolská studia, měli byste vždy předem vědět, jaká by měla být cílová částka (Foto: angiolina, ShutterStock.com)

Víte, na co svému dítěti spoříte? Ať už je to na byt nebo na vysokoškolská studia, měli byste vždy předem vědět, jaká je potřebná cílová částka. Díky tomu můžete pomoct svému dítěti plnit jeho sny (Foto: angiolina, ShutterStock.com)

Další variantou, pokud si můžete dovolit investovat větší finanční obnos, je jednorázová investice – do komodit, do nemovitostí, do aut nebo i do diamantů a obrazů. To už je na vás. Vždy byste ale měli vědět, kolik finančních prostředků je třeba a jestli to na splnění finančního cíle bude stačit.

Pokud chcete odkládat pravidelně každý měsíc, je tu ještě jedna možnost a tou jsou dluhopisy. Jejich výhodu je, že nejsou zpoplatněny, ani za správu nebo vedení. A hlavně, garantují výnos, který se může pohybovat až okolo 5 %. A ještě není zdaněný. Nejedná se ale o státní dluhopisy, ty vám peníze nevydělají, nepokryjí ani inflaci.

Je třeba vybrat mezi soukromými společnosti, ideálně za pomoci nezávislého finančního poradce. Zajímejte se o to, co se stane s penězi, které do takové společnosti vložíte, jakým způsobem s nimi daná společnost nakládá, jakým způsobem je investuje, aby vám přinesla výnos a sama vydělala. Díky tomu se ujistíte, že vložené peníze jsou v takové společnosti v bezpečí i po mnoho let, po které svým dětem budete spořit na jejich sny.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka spoření pro děti

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte svým dětem.

Doba spoření
1 rok
25 let
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Spoření pro děti

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747