Soukromý důchodový pilíř zanikl v roce 2016

Soukromý důchodový pilíř zanikl v roce 2016 (Foto: kaprik, ShutterStock.com)

Do konce roku 2015 existovaly 3 důchodové pilíře – 3 způsoby zajištění na důchod, které se vzájemně doplňovaly. Povinný byl vždy pouze I. pilíř – státní. II. pilíř – soukromý – zanikl na začátku roku 2016. Základní princip II. pilíře byl správný, říkal: Měli byste si odkládat soukromě, nespoléhejte pouze na I. pilíř, tedy ten státní. Fungoval následovně: určité procento, tedy 3 %, z platu účastníci soukromého pilíře neplatili do státního, ale jinam, do penzijních fondů.

Slabé to bylo v tom, že všechno putovalo do penzijních společností, to je příliš konzervativní cesta. Celá problematika je poměrně složitá. Ideální by bylo, kdyby si mohl člověk ta 3 procenta, nebo jakékoli procento by to bylo, platit kamkoli, do jakéhokoli pilíře nebo finančního produktu.

Na druhou stranu je třeba uznat, že by asi nebylo nejšťastnější mnoha lidem, kteří nejsou právě finančně zodpovědní, umožnit, aby tuto částku platili kamkoli je napadne. Byla by to také velká příležitost pro nejrůznější investiční společnosti nebo kampeličky, které by bylo snadné vytunelovat. Je to tedy složité téma. Z principu je ale sympatické, že někdo tímto gestem řekl, že na stát se nemůžeme spolehnout a měli bychom si spořit sami.

Podmínky rušení soukromého důchodového pilíře

K ukončení II. pilíře, tedy soukromého důchodové spoření, dochází v průběhu roku 2016, a to na základě zákona o ukončení důchodového spoření. Klienti penzijních společností mají možnost je nejpozději do 30. září písemně informovat o tom, jakým způsobem chtějí, aby jim byly peníze vyplaceny. Můžou vybírat hned ze 3 možností:

  1. Převod peněz na penzijní spoření nebo penzijní připojištění (III. pilíř)
  2. Převod na jakýkoli zvolený účet, běžný, spořicí nebo i účet investičního produktu – a to v České republice i v zahraničí
  3. Vyplacení poštovní poukázkou na adresu v České republice

K výplatě úspor dojde, dle zákona, v období mezi 15. říjnem a 31. prosincem 2016. Peníze je podle zákona možné použít i na zpětné doplacení pojistného na důchodovém pojištění, tedy na státní důchod.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747