Sběratelství může být nejen koníčkem, ale i způsobem, jak investovat

Kategorie: Investice
Sběratelství může být nejen koníčkem, ale i způsobem, jak investovat (Foto: Joao Virissimo, ShutterStock.com)

Máte doma sbírku známek, mincí nebo obrazů? Uvažovali jste o tom, že byste investovali i do těchto komodit?

Investice do komodit

Nejen nemovitosti, ale i mince, známky, umělecká díla a šperky patří do kategorie komodit. Důvody, proč do komodit investovat, jsou především dva: Pořizujete je vyloženě proto, aby vám vydělaly peníze, aby jejich cena rostla. V tom je určitý potenciál. Druhým důvodem, proč se k takové investici kloní stále větší počet lidí, je, že komodity si můžete snadno vzít s sebou, ať půjdete kamkoli. Souvisí to samozřejmě s globálními problémy a společenskou náladou.

Výjimkou je v tomto samozřejmě nemovitost, ta potenciál likvidity, snadné přeměny na peníze, nemá. Ovšem známky, mince, šperky, umělecké předměty nebo starožitnosti mají nejen sběratelskou hodnotu, ale také velký potenciál rychlé likvidity, tedy přeměny na peníze, je-li třeba.

Peníze je dobré uložit i do komodit trvalé hodnoty, jakými jsou umělecká díla nebo starožitnosti. Kvůli marketingovým kampaním máme dnes často pocit, že jediným bezpečným místem pro naše peníze je banka. Tak tomu ale není (Foto: Elena Elisseeva, ShutterStock.com)

Peníze je dobré uložit i do komodit trvalé hodnoty, jakými jsou umělecká díla nebo starožitnosti. Kvůli marketingovým kampaním máme dnes často pocit, že jediným bezpečným místem pro naše peníze je banka. Tak tomu ale není (Foto: Elena Elisseeva, ShutterStock.com)

Vždy ovšem záleží na zemi, ve které komodity kupujete nebo prodáváte. Vezměme si jako příklad známku s Karlem Čapkem nebo zlatou minci se známým zpěvákem, třeba Karlem Gottem. Kdybyste se je pokoušeli prodat v zahraničí, třeba v Austrálii, neměly by rozhodně hodnotu jako v České republice nebo okolních zemích. Rozdílné by to bylo například v případě sbírky známek se světovými bitvami, protože o Pearl Harbour nebo jiných slyšel téměř každý. Každopádně, hodnota komodit je většinou velmi subjektivní. Chcete-li, aby jejich hodnota rostla, musíte počítat s lokálními vlivy.

Dalšími komoditami, do kterých se často investuje, jsou drahé kovy, především zlato, a diamanty. Ty mají určitou hodnotu celosvětově, bez ohledu na lokalitu.

Výtvarné umění, starožitnosti a historické fotografie

Na rozdíl od malého diamantu, obraz nebo starožitnou skříň nebudete převážet tak snadno. Nedáte si je jen tak do kapsy. Navíc, jsou náročnější na uložení. Je však dobré uložit své peníze i do takových komodit trvalé hodnoty. V dnešní době mají lidé často pocit, že peníze uložené mimo banku nebo investované například do uměleckých děl jsou téměř ztracené a že jediným bezpečným místem pro ukládání peněz je banka. To je ovšem spíše marketingová masáž než realita.

V případě, že by bylo třeba, umělecké dílo nebo jakoukoli jinou komoditu můžete vždy prodat. Oproti tomu, kdykoli se může stát, že jakákoli finanční instituce, ať už z jakýchkoli důvodů, bude mít zavřeno nebo zkrachuje, nebude vydávat peníze. Proto je dobré mít své finanční prostředky rozložené do vícero sfér, tedy i do komodit, které mají dobrou likviditu.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747