Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Chrání ostatní před škodami, které byste jim mohli užíváním auta způsobit.

Kategorie: Povinné ručení
Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ale ne havarijní pojištění (Foto: Monkey Business Images, shutterstock_284569997)

Povinné ručení je, jak už samotný název napovídá, povinné ze zákona. Povinné ručení, které platíte, nechrání vás a vaše auto, ale jiné účastníky silničního provozu před škodami, které byste jim mohli vy způsobit. Mělo by pokrýt škody v případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody. Pokud takovou nehodu sami zaviníte, budou se škody hradit z vaší pojistky. Pokud jste účastníkem nehody, kterou jste sami nezavinili, pokryje škody na vašem autě povinné ručení viníka nehody. Samozřejmě je vždy důležité vědět, jaké jsou uzavřené smluvní podmínky, a co musíte splnit, aby vám byly peníze vyplaceny, nebo na které situace se pojistka nevztahuje, což by znamenalo, že byste vše museli hradit ze svých peněz.

Pojistný limit

Pojistný limit je maximální částka, kterou vyplatí pojišťovna v případě škod. Pokud by byla škoda vyšší než pojistný limit, měl by ji viník nehody doplatit ze svého.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Zaměřte se na to, za jakých podmínek povinné ručení sjednáváte. Je sice povinné ze zákona, to ale neznamená, že smluvní podmínky jsou u všech pojišťoven do puntíku stejné. Snaha za každou cenu ušetřit by mohla znamenat, že ve chvíli, kdy se opravdu něco stane, nebude pojistka krýt všechno, co budete v takovou chvíli potřebovat. Pojistné plnění, nebo spíš neplnění, by se vám pak mohlo mnohonásobně prodražit.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Povinné ručení

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747