Výši povinného ručení ovlivňují pojistné limity i stáří vozidla

Kategorie: Povinné ručení
Výši povinného ručení ovlivňují pojistné limity i stáří vozidla (Foto: Dmitry Kalinovsky, ShutterStock.com)

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Je ze zákona povinné pro každé motorové vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Povinnost pojistit vozidlo (nejen auto, ale motorové vozidlo) má jeho majitel. Hlavním účelem povinného ručení je ochrana zdraví a majetku těch, kterým byla způsobena škoda způsobená provozem vozidla.

Dojde-li k dopravní nehodě, jsou z povinného ručení hrazeny škody, které zavinil pojistník. Pojišťovna pak kryje náklady na opravu vozidla poškozeného, škodu způsobenou na zdraví, náklady na právní zastoupení poškozeného, škody ve formě ušlého zisku a podobně. Povinné ručení ale nehradí škody na vozidle viníka nehody, k tomu je určeno tzv. havarijní pojištění.

To, že je povinné ručení povinné ze zákona, neznamená, že různé pojišťovny nenabízejí v určitém ohledu odlišné smluvní podmínky. Vždy je třeba sledovat konkrétní pojistné podmínky i sjednávanou výši případného plnění jednotlivých rizik nebo možná připojištění. Pokud by byly vaše pojistné limity příliš nízké, mohlo by se stát, že byste část škod dopláceli ze svých vlastních prostředků. Výši povinného ručení ovlivňuje hned několik faktorů:

  • kategorie vozidla, to, zda se jedná o motocykl, osobní či nákladní auto nebo jiný typ vozidla
  • objem a výkon motoru
  • limit pro výši pojistného plnění
  • stáří vozidla
  • předchozí průběh pojištění, včetně pojistného plnění a škodních událostí

Dokladem o sjednání povinného ručení je tzv. zelená karta, kterou získáte hned po podepsání pojistné smlouvy. Platí na území České republiky, ale i v některých evropských zemích.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Povinné ručení

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747