Z jakých důvodů vám pojišťovna nemusí vyplatit pojistné plnění?

Z jakých důvodů vám pojišťovna nemusí vyplatit pojistné plnění? (Foto: BESTWEB, ShutterStock.com)

Důvodů, proč vám pojišťovna nevyplatí pojistné plnění, může být hned několik. Abyste se těmto komplikacím vyhnuli, měli byste životní pojistku sjednávat na základě důkladné analýzy s profesionálem, který opravdu rozumí tomu, co dělá. Důkladně volit pojistná rizika, výši jejich plnění, pečlivě vybírat pojišťovnu. A především pravdivě vyplňovat zdravotní dotazník, který je součástí pojistné smlouvy.

Důvodem může být chyba sjednavatele

Lidé často viní pojišťovnu i v případech, kdy se jedná o chybu sjednavatele. Pokud je ale člověk, se kterým jste životní pojištění uzavírali, dostatečně výmluvný, může se mu podařit vám vysvětlit, že chyba je na straně pojišťovny a že to tak bohužel chodí. Vy pak budete, možná neprávem, naštvaní na pojišťovnu, která ale postupovala podle smlouvy. A pokud jste neměli dobře sjednaná rizika nebo cokoli dalšího, nemohla vám plnění vyplatit, ačkoli jste si mysleli, že na něj máte nárok. Kdyby byla životní pojistka sjednána lépe, nemusel nastat žádný problém.

Zdravotní dotazník vyplňujte vždy pravdivě

Zdravotní dotazník vyplňujte vždy pravdivě. Je to důležitý formulář, který pojišťovna archivuje a odvolává se na něj v případě možného plnění. Není ale nutné vyplňovat to, na co se vás pojišťovna neptá (Foto: Stock-Asso, ShutterStock.com)

Zdravotní dotazník vyplňujte vždy pravdivě. Je to důležitý formulář, který pojišťovna archivuje a odvolává se na něj v případě možného plnění. Není ale nutné vyplňovat to, na co se vás pojišťovna neptá (Foto: Stock-Asso, ShutterStock.com)

Zdravotní dotazník vyplňujte poctivě a pravdivě. Vyplňujte ovšem pouze to, na co se vás pojišťovna v dotazníku ptá. Není potřeba vyplňovat to, na co se neptá. Proč byste taky měli, že? Pokud se na něco pojišťovna zapomene zeptat, je to její problém. Tento dotazník je důležitým formulářem, který pojišťovna bude archivovat a bude se na něj odvolávat v případě možného plnění. Jestliže něco zamlčíte, je jasné, že tím porušujete smluvní pravidla, a pojišťovna vám pak nic nevyplatí.

Výběr pojišťovny

Správný výběr pojišťovny je také důležitý. Je to stejné, jako když si jdete koupit máslo do obchodu, v regálu jsou másla v různých cenových relacích. Je na každém z nás, jestli jsme ochotní zaplatit za kvalitní produkty. Stejné je to s výběrem pojišťovny. Jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Levné pojistné smlouvy jsou nakalkulovány tak, že téměř nikdy nic pojišťovna nevyplatí, jsou plné podmínek, samých „ale“, díky kterým mohou být smlouvy levné. Ani drahé smlouvy automaticky nezaručují, že budou dobré. Vždy záleží na konkrétních pojistných podmínkách.

Jak ale vybrat správnou pojišťovnu? Sami vše porovnat nezvládnete, to je nadlidský výkon. Museli byste porovnávat jednotlivé pojistné podmínky a oceňovací tabulky, a na to by vám nestačila ani roční dovolená. Pojišťovnu a uzavíratele byste měli vybírat na základě referencí. Jednoduše najít někoho, s kým jsou ostatní klienti spokojení. To je nejlepší volba.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747