Jsou pro vás podmínky, za kterých odebíráte elektřinu a plyn, opravdu dobré?

Kategorie: Energie
Jsou pro vás podmínky, za kterých odebíráte elektřinu nebo plyn, opravdu výhodné? (Foto: Stock Asso, shutterstock_271610987)

Energie pro domácnost

Energie, elektřina a plyn, to je něco, bez čeho se naprostá většina z nás neobejde. Doma, v práci, kdekoli. Všude a všechno funguje na elektřinu nebo zemní plyn. A tak je na místě se zamyslet i nad tím, jestli opravdu využíváte všech možností, kterých můžete, jestli neplatíte zbytečně moc, jestli jsou pro vás podmínky, které máte ve smlouvě, opravdu dobré a tak výhodné, jak vám tvrdí dodavatel.

Boom prodeje energetických služeb

Před několika lety začal letákový a reklamní boom podomního prodeje energetických služeb. Dřívější situace byla taková, že monopol držely dvě společnosti. Najednou jich tu bylo 20, 30, dokonce 50. V dnešní době je asi 60 společností, od kterých si můžete kupovat elektřinu nebo plyn. A to je opravdu hodně. Jak se na tak nepřehledném trhu zorientovat?

Poradenství při výběru dodavatele elektrické energie a zemního plynu

Při výběru dodavatele energií zohledňujte nejen cenu, ale i smluvní podmínky. (Foto: pelfophoto, ShutterStock.com)

Při výběru dodavatele energií zohledňujte nejen cenu, ale i smluvní podmínky. (Foto: pelfophoto, ShutterStock.com)

Jak si ušetřit týdny a měsíce studování podmínek všech dodavatelů energií? Oslovit odborného poradce, který se vyzná a zpřehlední vám situaci. Jde hlavně o to, jak vybrat správného dodavatele a jak se nenechat napálit a nepodepsat nějakou hloupost. Jako u všeho jiného, i tady platí, že ten „nejlevnější“ dodavatel nemusí být nakonec ten skutečně nejlevnější nebo ten nejlepší.

Důležitá je nejen cena, ale i právní podmínky

Je třeba celkové posouzení nejen finančních, ale i právních podmínek. Vždy zjistěte, jak byste od dodavatele odcházeli, třeba za rok, za dva nebo za tři roky. Jestli je smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou. Ano, to sice vidíte hned, ale víte taky, jestli máte ve smlouvě nějaký poplatek za to, že budete odcházet?

Poplatky a pokuty při odchodu od dodavatele

Můžete se setkat i s tím, že ve smlouvě na dobu neurčitou je poplatek za odchod, za měnu dodavatele, třeba až 10 000 korun. Vaše měsíční úspora může být 300 nebo 400 korun, budete ale muset u takového dodavatele zůstat alespoň tři roky, abyste ušetřili to, co nakonec při odchodu na poplatcích a pokutách zaplatíte.

Reklamy a marketing versus poradenství a reálný přínos pro zákazníky

Poradenství v energetice není pouze o tom, že vám někdo řekne, jestli zůstat u jednoho dodavatele, nebo ho vyměnit za jiného, a pokud ano, pak za jakého. Jde o to spočítat úsporu. Měl by vám umět spočítat, jestli změna dodavatele v danou chvíli smysl má, nebo nemá. Rozhodujte se na základě přínosu, který pro vás bude změna mít, ne na základě marketingu a reklamy.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Energie

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747