Do penzijního spoření vám může přispívat zaměstnavatel

Do penzijního spoření vám může přispívat zaměstnavatel (Foto: Melpomene, ShutterStock.com)

Příspěvek od zaměstnavatele je třeba vnímat jako určitou formu zhodnocení a pak se vám vyplatí, i když to finančně není příliš efektivní nástroj. Pokud ale měsíčně přispíváte 300 korun a zaměstnavatel vám přidává dalších 500 korun, tak to ani není třeba počítat, abyste věděli, že lepší produkt na trhu prostě není. Je to stejné jako odpověď na otázku: Který telefon je nejlevnější? Přece služební telefon. Provoz kterého auta je nejlevnější? Opět, služebního.

Výše příspěvku od zaměstnavatele může být podmíněna výší vaší měsíční úložky

Stejné je to s příspěvky zaměstnavatele na penzijní spoření. Poměrně časté je to, že příspěvek zaměstnavatelé nějak podmiňují nebo motivují příspěvkem zaměstnance. Může se jednat o minimální délku pracovního poměru, může se ale jednat také o sumu, kterou měsíčně do penzijního spoření posíláte vy sami. Zaměstnavatel řekne: Když budete dávat 300 korun, budeme vám také přispívat 300 korun, pokud to bude 1 000 korun, přispějeme vám také stejnou částku. Pak se vám prostě vyplatí spořit 1 000 korun měsíčně, což jsou peníze, které standardně nejsou pro mladšího člověka efektivní.

Příspěvek od zaměstnavatele vám zůstane i v případě předčasného ukončení spoření

Takové peníze prakticky leží na ulici a jde jen o to je sebrat. Pokud vám tedy zaměstnavatel takovou možnost nabízí, využijte ji. Navíc, v případě, že byste se rozhodli, ať už z jakýchkoli důvodů penzijní spoření zrušit, příspěvky od zaměstnavatele vám zůstávají. Jsou vnímány stejně jako váš vlastní příspěvek. Je ale třeba je dodatečně zdanit.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747