Penzijní spoření lze v určitých situacích zrušit. Je také předmětem dědictví

Penzijní spoření lze v určitých situacích zrušit a je předmětem dědictví (Foto: Ruslan Guzov, ShutterStock.com)

Dluhy a rušení penzijního spoření

Při rušení penzijního spoření, zjednodušeně řečeno, dostanete zpátky své peníze, ty, které jste do spoření vložili. O všechno, co jste dostali na státních příspěvcích a výnosech, ale přijdete. Pokud jste uplatňovali nějaké daňové zvýhodnění, budete vše muset dodatečně danit. Když si po 10 letech vyberete peníze, které jste během předchozích let do spoření navkládali, peníze mají jinou hodnotu. Nominální částka bude ovšem stejná. Není varianta, kterou lze doporučit každému.

Vhodná je například u klientů, kteří měli spoření krátce, neměli tam moc peněz, několik málo desítek tisíc. Fakticky i psychologicky tedy nepřicházejí na státních příspěvcích o nějaké závratné částky. A když potřebujete doplatit nějaký nesmyslný spotřebitelský úvěr nebo kreditní kartu, finanční produkt s vysokou roční úrokovou sazbou, a potřebnou částku máte na penzijním spoření, je lepší přijít o státní příspěvky a doplatit obdobný úvěr a začít spořit na penzi od začátku.

Penzijní spoření jako součást dědictví

Pokud člověk, který se účastní důchodového spoření, zemře, zachází se s tímto spořením stejně jako s jakýmkoli jiným aktivem, vlastně i pasivem. Obecně platí, že dědickému řízení se lze vyhnout, pokud ve smlouvě uvedete nějakou oprávněnou osobu. To je většinou lepší, protože výplata peněz je pak jednodušší a rychlejší a není vázaná na délku dědického řízení. Tímto způsobem lze také obejít poplatek notáři, který vychází procentuálně z výše celého dědictví, které řeší. Cokoli, co se dědickému řízení jako takovému vyhne, je tedy levnější.

Penzijní spoření a rozvod

V praxi se setkáváme s různými přístupy, ani ne tak soudů, hlavně advokátů, kteří připravují podklady pro rozvod. Jedná se o aktivum, které bylo placeno ze společného jmění manželů. Minimálně ve třetině případů tedy advokáti použijí všechny klady (častěji hlavně klady, nikoli zápory), které najdou, a to včetně různých spořicích produktů, mezi které důchodové spoření patří. Advokát snadno prokáže, že bylo placeno po dobu, po kterou byli rozvádějící se ještě manželé. A je naprosto nepodstatné, jestli jeden vydělával 200 tisíc korun a druhý byl v té době třeba na rodičovské. Bylo to prostě placeno ze společného jmění.

Občas tedy člověk v takovém případě o penzijní spoření přijde. Nebo nepřijde o spoření jako takové, ale vznikne mu nějaká povinnost, třeba zaplatit polovinu peněz své bývalé ženě nebo svému bývalému muži.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747