Kdy je lepší uzavřít novou životní pojistku, a kdy naopak zrevidovat a upravit stávající smlouvu?

Kdy je lepší uzavřít novou životní pojistku, a kdy naopak zrevidovat a upravit stávající smlouvu? (Foto: Patrizia Tilly, ShutterStock.com)

Obecná poučka na to neexistuje. Nedá se říct, že vždycky, když dosáhnete určitého věku, nebo vždy, když se něco stane, měli byste udělat přesně to či ono – změnit parametry pojistky, uzavřít novou nebo vše rozdělit. Po určité době je ale potřeba smlouvu zrevidovat a upravit, prostě proto, abyste neplatili víc, než musíte.

Nová smlouva? Záleží i na vašem zdravotním stavu

Po určité době, která se pohybuje mezi 5–10 lety od uzavření aktuální životní pojistky, je většinou lepší starou smlouvu nahradit novou.

Záleží ale i na tom, jestli se nezměnil váš zdravotní stav. Pokud ne a váš zdravotní stav je dobrý, je lepší po této době smlouvu nahradit. Nová bude levnější a bude toho za stejné peníze nabízet víc.

Pokud se váš zdravotní stav v průběhu trvání životní pojistky změnil, pak platí, že je třeba abyste byli obezřetní a na základě důkladné analýzy se rozhodnout, jestli je pro vás lepší upravit stávající smlouvu, vůbec do ní nezasahovat, uzavřít novou nebo zvolit raději nějakou kombinaci – zachovat některá rizika ve stávající smlouvě a na ostatní uzavřít novou pojistnou smlouvu.

Rizika, která se netýkají onemocnění, kterým trpíte, se dají měnit a přesunout, třeba i na novou životní pojistku, na té staré je pak ponecháno riziko, které je lepší neměnit, protože by ho pojišťovna na nové smlouvě nepřijala.

Posuzujte nutnost pojišťovat jednotlivá rizika

Při změně životní situace je dobré posuzovat jednotlivá rizika, a zda je ještě třeba je platit. Vezměme si jako příklad ženu na mateřské. Má smysl, aby si platila pojištění pro případ pracovní neschopnosti? Jistěže ne. Tato část pojištění je pro ni aktuálně zbytečná. A takto byste měli posuzovat jednotlivá rizika ze svého úhlu pohledu.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747