Jsou nemovitosti dobrým způsobem zajištění vašich dětí do budoucna?

Kategorie: Investice
Jsou nemovitosti dobrým způsobem zajištění vašich dětí do budoucna? (Foto: Zurijeta, ShutterStock.com)

Někteří rodiče se snaží zajistit své potomky i tak, že pro ně koupí byt. Financují ho hypotékou, do bytu seženou nájemníka a pomocí nájmu hypotéku splácí. A přijde den, kdy dítě dospěje, od rodičů se stěhuje. V ideálním případě se nastěhuje do pořízeného bytu. A má možnost využít byt, který je už v podstatě jeho (nebo její). Jenže, co když je někde, kde váš potomek rozhodně bydlet nechce?

Někteří rodiče trvají na tom, že buď bude jejich dcera nebo syn bydlet v bytě, který jim koupili, nebo ho nedostane vůbec. To je hodně extrémní případ. Taková situace se dá řešit i jinými způsoby. Vždyť vybrat správnou lokalitu 20 let dopředu, to jde velmi těžko. Důležité je vždy se ke 20 let starému rozhodnutí citově nevázat, a ani k dané nemovitosti.

Kupujete byt pro své dítě? Myslete i na variantu, že v něm v dospělosti nebude chtít bydlet, a počítejte s možností dalšího pronájmu nebo prodeje, kterým své dítě zajistíte (Foto: Juergen Faelchle, ShutterStock.com)

Kupujete byt pro své dítě? Myslete i na variantu, že v něm v dospělosti nebude chtít bydlet, a počítejte s možností dalšího pronájmu nebo prodeje, díky kterému své dítě zajistíte (Foto: Juergen Faelchle, ShutterStock.com)

Jednou z možností, jak situaci řešit, je byt prodat a koupit byt jiný, v lokalitě, která je pro vašeho potomka přijatelnější, nebo dokonce vytoužená. Samozřejmě to s sebou nese i jisté nevýhody – především v podobě 4% daně z nemovitosti a dalším poplatkům, které se s prodejem a koupí nemovitosti pojí, jako jsou provize realitní kanceláři, poplatky právníkům za revize smluv a tak podobně. Pořád je to ale lepší než se své dítě pokoušet nastěhovat někam, kam prostě nechce.

Druhou možností je nechat byt pronajatý a z nájmu, ze kterého už není třeba financovat hypotéku, platit nájem bytu v jiné lokalitě. Ty dva nájmy se vůči sobě započítají. A obě strany budou spokojené.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747