Nemovitost pořízená díky hypotéce může být také dobrou investicí

Kategorie: Hypotéka
Nemovitost pořízená díky hypotéce může být také dobrou investicí (Foto: Vadim Georgiev, shutterstock_193506164)

Nemovitost splácená nájemníky

Jedním ze způsobů, jakým udělat z pořizované nemovitosti lepší investici, je pronajmout tento byt nebo dům a z nájmu, který budou nájemníci platit, hradit měsíční splátky hypotečního úvěru.

Ani nemovitost nemusí být nejjistější investicí z pohledu udržení ceny. Vývoj ceny na trhu s nemovitostmi, jak už jsme v minulosti měli možnost několikrát zažít, jde nahoru i dolů. Paradoxně i přes to má většina lidí tendence si myslet, že ceny nemovitostí neustále porostou. To se ale nezakládá na úplně reálných základech.

Koupě bytu na hypotéku jako investice

Jako investici do nemovitostí lidé nejčastěji kupují byty. Většinou je chtějí, jak už jsme zmiňovali, pronajímat. Obecně u bytů platí, že lepší investicí je byt, u kterého je dobrý poměr investované částky a vybraného nájmu. Z tohoto pohledu je nejvýhodnější menší byt, např. velikosti 2+1 nebo i menší. Nejčastěji se kupují za účelem dalšího pronájmu byty o velikosti 2+1 nebo 2+kk.

Investice do nemovitostí podle lokality

Chcete-li, aby cena koupené nemovitosti s časem rostla, zaměřte se na nemovitosti ve větších městech, jakými jsou Praha, Brno nebo Plzeň (Foto: bikeriderlondon, ShutterStock.com)

Chcete-li, aby cena koupeného bytu nebo domu s časem rostla, zaměřte se na nemovitosti ve větších městech, jakými jsou Praha, Brno nebo Plzeň (Foto: bikeriderlondon, ShutterStock.com)

Očekáváte-li od koupě nemovitosti, že její cena zůstane alespoň stejná, nebo v lepší případě dokonce poroste, doporučujeme se zaměřit na nemovitosti ve větších městech. Ideálně v Praze, ale třeba i v Plzni nebo Brně. Tady bude platit, že nájem, který vyberete, vám pokryje třeba třicetiletou hypotéku. Pokud budete byt kupovat bez hypotéky, pak je návratnost zhruba 20 let.

Z opačného konce jsou byty v hodně malých městech, zejména v některých typických lokalitách, kde naopak skvěle vychází návratnost investice. V takových lokalitách lze koupit například větší byt 2+1 nebo 3+1 za 200 nebo 300 tisíc korun, a přitom se zde nájem pohybuje okolo 6–8 tisíc korun. Díky tomu je celý byt splacený během několika málo let. A návratnost investice je tak rychlejší.

Investice do půdy

Vždycky platilo, že kdo drží půdu, ten má trumfy. Zvláštní kapitolou jsou investice do půdy, ať už orné, lesní, nebo například do rybníků a podobně. Nájem v takovém případě negeneruje velký zisk, nicméně z dlouhodobého hlediska si odborně-investiční veřejnost myslí, že je to vhodná investice. Cena půdy, podle jejich mínění, s časem poroste.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Hypoteční Úsporová kalkulačka

Spočítejte si, kolik ušetříte díky Effective na hypotéce.

+ -
+ -
Doba trvání
1 rok
30 let

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Jak ušetřit na hypotéce

Staňte se nezávislými při sjednávání hypotéky. Řešte tuto oblast svých financí komplexně. Ušetříte desetitisíce.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747