Co všechno je možné pojistit? A co byste mít pojištěno rozhodně měli?

Kategorie: Pojištění
Co všechno je možné pojistit? A co byste mít pojištěno rozhodně měli? (Foto: Shutter_M, ShutterStock.com)

Můžeme se na vše dívat z pohledu toho, co všechno lze pojistit. Pojistit lze prakticky cokoli. Cennosti nebo obecně ceniny, cenné sbírky, zdraví, život, majetek, ale i fotbalistovy nohy nebo houslistovy prsty. To už ale mluvíme o atypickém pojištění, které nelze sjednat v rámci standardních podmínek. Na 10 milionů korun běžnému člověku pojišťovna prsty nepojistí.

Které pojistky jsou nezbytné?

V každé situaci, u každého člověka existuje několik proměnných, podle kterých se můžeme rozhodnout, zda uzavřít určité pojištění nebo pojistit určitá rizika. Existují 3 druhy pojištění, která by měl mít uzavřeny prakticky každý:

Životní pojištění

Vždy je třeba zohlednit, jaký je majetek pojišťovaného člověka. Pokud je váš majetek v takové výši, že pojištění ke svému zajištění nepotřebujete, pak si jej nesjednávejte. Je to zcela zbytečné. Pokud ovšem patříte k naprosté většině obyvatelstva, která takovým majetkem ani rezervami nedisponuje, pak je pro vás životní pojistka naprostou nezbytností.

Máte-li rodinu, mělo by pro vás být dobře uzavřené životní pojištění samozřejmostí. Zajistíte tak sebe i své blízké pro případ nemoci a výpadku příjmů (Foto: altanaka, ShutterStock.com)

Máte-li rodinu, mělo by pro vás být dobře uzavřené životní pojištění samozřejmostí. Zajistíte tak sebe i své blízké pro případ nemoci a výpadku příjmů (Foto: altanaka, ShutterStock.com)

Měli byste mít pojištěná zejména dlouhodobá rizika, jakými jsou trvalé následky úrazů, závažná onemocnění a invalidní důchod. Pokud máte rodinu nebo jiné závazky, měli byste mí pojištěno i riziko úmrtí. Životní pojištění byste měli mít už od dětství a měli byste postupně upravovat jednotlivá rizika nebo smluvní parametry.

Pojištění nemovitosti

Pokud máte nějaký majetek, dům nebo byt, měli byste mít sjednané pojištění nemovitosti. Kromě života a zdravotních rizik byste měli mít pojištěnou i střechu nad hlavou. To jsou dvě pojistky, které vycházejí ze základních lidských potřeb. Pojistěte si nemovitost nebo domácnost, ve které žijete tak, aby jakákoli nepříjemná událost neměla větší vliv na váš život i v dlouhodobém měřítku.

Pojištění odpovědnosti občana

Třetí důležitou pojistkou, kterou by měl mít sjednanou prakticky každý, je tzv. pojistka na blbost neboli pojištění odpovědnosti občanů, zejména občanů. Stojí jen několik set korun ročně a může krýt až milionové škody.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články