Víte, kolik byste si měli měsíčně spořit, abyste se dobře zajistili na důchod?

Víte, kolik byste si měli měsíčně spořit, abyste se dobře zajistili na důchod? (Foto: Monkey Business Images, ShutterStock.com)

Zajištění na penzi je velmi zodpovědné téma. A mnozí lidé ho přitom opravdu neradi řeší. Při plánování zajištění na penzi si je třeba totiž uvědomit mnoho věcí a některé z nich ani nejde předem naplánovat.

Jak zjistit, kolik si měsíčně spořit?

Prvním, co je třeba zjistit, je, kolik peněz budete potřebovat. Jen tak si něco platit, to k zajištění na penzi rozhodně nestačí. Většina lidí tápe, kolik by to mělo být, kolik si každý měsíc odkládat, kolik spořit. Jak to spočítat? Souvisí to s tím, kolik peněz budete potřebovat, tedy s cílovou částkou. A tady se potkáváme s největší proměnnou – s inflací. Musíme si to vše představit v dnešní hodnotě peněz, jinak to nejde.

Kolik peněz budete v důchodu potřebovat? Jak naplánovat cílovou částku?

Když počítáme částku, kterou člověk potřebuje, začínáme tím, že k němu přistupujeme, jako by šel do důchodu teď, dnes nebo zítra. Ptáme se, jaká je jeho představa o životní úrovni, kterou by měl mít. Pokud vnímá státní důchod jen jako způsob přežití, pak se ptáme, jakou potřebuje nezbytně nutnou měsíční částku. Co pro vás znamená minimum? Samozřejmě zohledňujeme i náklady, které klient bude v důchodu mít, ty se oproti dnešním liší, některé můžou být nižší, jiné naopak vyšší, například výdaje za zdravotní péči.

V dnešní době vnímá většina lidí důchod jako něco, co prostě musejí nějak vydržet. Většina z nás bohužel nepatří mezi typy, které si umějí užívat života. Národy na západ od nás vnímají důchod odlišně. Většina Čechů ale přemýšlí o důchodu jako o období, ve kterém budou muset vyjít s málem. Často je pro ně myslitelná částka okolo 10 tisíc korun měsíčně, protože to je částka, kterou dnes běžně pobírají důchodci, průměrně 11 nebo 12 tisíc korun. A vidí, že současní důchodci s touto částkou vyžijí. A můžou občas udělat i radost svým vnoučatům nějakou drobností. Můžete mít ale i vyšší cíle a na důchod se sami zajistit lépe.

Při výpočtu cílové částky je třeba počítat s vaším věkem a aktuální inflací

Zajištění na penzi je téma, které by vždy mělo začít důkladnou analýzou, při které je zohledněn váš věk, tedy i doba, než odejdete do důchodu, a dlouhodobá inflace. Co je ale nejdůležitější? Mít plán, vědět, co chcete, kolik si spoříte a proč. (Foto: VojtechVlk, ShutterStock.com)

Zajištění na penzi je téma, které by vždy mělo začít důkladnou analýzou, která zohledňuje váš věk, tedy roky, které vám zbývají do důchodu, a dlouhodobou inflaci. Co je ale nejdůležitější? Vědět, co chcete, a kolik byste si na to měli naspořit. (Foto: VojtechVlk, ShutterStock.com)

Při výpočtu cílové částky záleží na době, která vám zbývá do odchodu do důchodu, na tom, kolik je vám let. K tomu je třeba dosadit dlouhodobou inflaci, ta je právě tou největší proměnnou. Odborná veřejnost se ve výši inflace názorově liší. V Effective počítáme s dlouhodobou inflací okolo 2 %. Někdo říká, že je to zbytečně moc, někdo zase, že málo. Nikdo to ale přesně neví. S nějakou výší je ovšem třeba počítat, protože pokud inflaci nezohledníme, nemá pak ani smysl něco platit.

Mezi Čechy je ale ohledně zajištění na důchod velká skepse. A mnoho lidí se brání a nechce tímto tématem zabývat se slovy, že se důchodu ani nedožijí. Statistika je ale jiná, okolo 70 % lidí se důchodu dožívá. A proto je téma zajištění na penzi tak důležité.

Když už si ale na důchod spoříte, měli byste znát cílovou částku, kterou chcete naspořit. Nestačí pouze něco platit. Vydat se na cestu a neznat cíl, nevědět, jakým jdete směrem, to nemá smysl. A platit prostě 500 nebo 1 000 korun měsíčně a nevědět ani, jakou cílovou částku spoříte, je cesta bez cíle. Tyto částky nemusejí být dostatečné pro to, aby vás zajistily.

Výše měsíční úložky je často nedostatečná

Mnoho lidí se domnívá, že když platí 1 000 korun měsíčně do penzijního spoření nebo obecně do jakéhokoli finančního nástroje, automaticky to znamená, že se na důchod zajistili. To ale není žádné měřítko a stačit to vůbec nemusí. A nebude.

Musíte nejprve vědět, jakou cílovou částku spoříte. Z toho se pak dá snadno vypočítat měsíční suma, kterou byste si měli každý měsíc odkládat, abyste požadovanou rezervu vytvořili. Je téměř jedno, kolik vám je let, jakou máte o svém zajištění na důchod představu, ve valné většině případů měsíční úložka vychází na několik jednotek tisíc korun. Ne pouhou tisícovku.

Částky, které vycházejí, se často pohybují okolo 3 nebo 4 tisíc měsíčně. Když to ale řeknete rodině s průměrným příjmem, že by měli dávat 6 tisíc korun měsíčně jenom na penzi, která je čeká za kdo ví kolik let, třeba 30 let nebo víc, je to pro ně naprosto nepředstavitelné. Ale je to tak. Výsledkem je pak určitý kompromis mezi tím, co byste platit měli a co platit reálně můžete. Navíc, měsíční úložku můžete časem změnit, a je-li to možné, zvýšit na potřebnou částku.

Je dobré si také uvědomit a počítat s tím, že měsíční odkládání není jediný způsob zajištění rezervy na penzi. Klienti často určitý finanční obnos nebo majetek nabudou v rámci dědického řízení nebo jej vybudují během produktivního věku. Obecně se můžete zajistit jakýmkoli majetkem, který měsíčně generuje peníze. Nejdůležitější je začít tvorbu rezervy a spočítat si, kolik budete k zajištění potřebovat.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747