Jsou kreditní karty vhodné pro každého?

Kategorie: Kreditní karty
Jsou kreditní karty vhodné pro každého? (Foto: Bacho, shutterstock_294112364)

Jak funguje kreditní karta?

Mnoho lidí si plete kreditní kartu s kartou debetní. Co mají společného? Obě to jsou karty. Obě vám vydají v bance. S oběma si v bankomatu vyberete peníze. Ale tím to tak končí.

Debetní karta je karta k vašemu běžnému účtu. Peníze, které vybíráte a kterými platíte, jsou tedy vaše. Ano, někdy se jí lidově říká kreditka. Kreditní karta jako taková je ale něco jiného. Je to platební karta, na které máte k dispozici předschválený obnos peněz. Je to taková předschválená půjčka v peněžence. Kreditní kartu vám může vydat i nebankovní společnost. Ať už vám ji vydala jakákoli společnost, splácet musíte každý měsíc. Ideální je pak karta s nízkým úrokem, s minimálními poplatky – a s bezúročným obdobím, ve kterém můžete vše splatit.

Kreditní karty s bezúročným obdobím

Když už máte využít kreditní kartu, pak volte tu s bezúročným obdobím. To trvá většinou 30 dní. Během této doby máte možnost vrátit půjčené peníze, aniž byste platili úroky. A znovu a znovu.

Kdy se hodí kreditní karta?

Když si nedáte pozor, účty za nákupy na kreditní kartu vám můžou přerůst přes hlavu (Foto: kudla, ShutterStock.com)

Když si nedáte pozor, účty za nákupy na kreditní kartu vám můžou přerůst přes hlavu. (Foto: kudla, ShutterStock.com)

Kreditní karta se hodí například v době, kdy ještě nemáte dostatečnou finanční rezervu a potřebujete zaplatit něco, na co budete mít brzy peníze. A těmi pak zaplatíte dluh na kartě. V lepším případě ještě v bezúročném období.

Kdy si kreditní kartu nepořizovat?

Pokud víte, že na co přijdete, to utratíte, pak je pro vás kreditní karta cestou do pekel. Už proto, že co každý měsíc splatíte, můžete zase použít (samozřejmě po odečtení úroku a poplatků). Může se tak z toho stát nepříjemný koloběh na mnoho let. Moudří v takové situaci radí, abyste sami před sebou kartu schovali na bezpečné místo a více ji nevyužívali. Prostě a jednoduše: Splatit a zrušit.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Kreditní karty

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747