Kdy je třeba revidovat životní pojistku, aby byla stále aktuální?

Kdy je třeba revidovat životní pojistku, aby byla stále aktuální? (Foto: goodluz, ShutterStock.com)

V určitých situacích by mělo dojít k revizi smlouvy na váš vlastní popud. Jsou to především situace, o kterých finanční konzultant nemusí vědět. Může to být například:

  • Změníte zaměstnání
  • Zvýší se váš plat (dostanete přidáno), nebo se sníží vaše měsíční příjmy – v řádech jednotek tisíc korun, ne několika set korun
  • Změní se vaše profesní zařazení a tím pádem i rizika s tím související (například z kanceláře se dostanete do terénu atd.)
  • Zdědili jste majetek nebo peníze
  • Získali jste majetek nebo peníze (například dar od rodiny): V případě, že se vám podaří vytvořit si finanční rezervu, díky níž pokryjete krátkodobý výpadek příjmů, který je jinak zahrnutý ve vaší pojistné smlouvě, souvisí to také s vaší životní pojistkou, která by se tím pádem měla zrevidovat a upravit.
  • Narodí se vám dítě
  • Váš potomek je již soběstačný a opustí společnou domácnost
  • Vezmete si úvěr (například na auto)
Narození dítěte je velmi pádným důvodem k revizi životní pojistky. Pojistnou smlouvu upravte vždy tak, aby odpovídala vaší aktuální životní situaci (Foto: Michael Dechev, ShutterStock.com)

Narození dítěte je velmi pádným důvodem k revizi životní pojistky. Pojistnou smlouvu upravujte vždy tak, aby odpovídala vaší aktuální životní situaci (Foto: Michael Dechev, ShutterStock.com)

A mnohé další. Jedná se řadu věcí, které souvisejí s věkem, s výší mzdy nebo výdělkem OSVČ, se zajištěním dětí a rodiny, s úvěry a tak dále. Pokud během roku nic takového na popud klienta nepřijde, měl by finanční konzultant zrevidovat smlouvu a zjistit, zda nedošlo ke změnám, které by měly vést k úpravě životní pojistky.

Kde si sjednat životní pojištění?

S pravidelnou revizí smlouvy souvisí i to, kde jste si pojistku sjednali. Na pobočkách pojišťovny rozhodně není obvyklé pravidelně revidovat pojistné smlouvy. Děje se tak prakticky jen v případech, kdy přijde pojišťovna s novým produktem a potřebuje jím nahradit váš stávající. V naprosté většině případů se tak ovšem neděje na základě podrobné analýzy a neřeší témata, která s životním pojištěním souvisejí. Lepší je tedy životní pojistku sjednat tam, kde se vám tohoto kompletního servisu dostane.

Effective reviduje smlouvy jednou ročně

V Effective máme pevné pravidlo, že životní pojistky revidujeme jednou ročně. Neříkáme, že s tím jednou za rok něco děláme, ale jednou za rok toto téma s klienty otevíráme a podíváme se na to, jestli stále vše odpovídá vaší aktuální situaci.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747