V jakých životních situacích není dobré uzavírat životní pojištění?

V jakých životních situacích není dobré uzavírat životní pojištění? (Foto: Micolas, ShutterStock.com)

Máte dostatečný majetek a nepotřebujete zajištění formou pojištění

Životní pojištění je formou zajištění. V pojistné smlouvě jsou stanovená určitá rizika, obecně vzato se jedná o smrt, úraz, nemoc a případné následky z toho vyplývající. Taková rizika jsou jasně daná a v životní pojistce se stanovují částky, které člověk potřebuje pro případ, že by některé z rizik nastalo. Máte-li dostatečný majetek, který je vyšší, než jsou částky, které byste potřebovali v případě nemoci nebo úrazu, pak životní pojištění nepotřebujete.

Jste dobře zajištění? Pak je pro vás životní pojistka zbytečná. Životní pojištění je formou zajištění pro ty, kteří nemají dostatečný majetek nebo potřebnou finanční rezervu (Foto: Paul Vasarhelyi, ShutterStock.com)

Jste dobře finančně zajištění? Pak je pro vás životní pojistka zbytečná. Životní pojištění je formou zajištění pro ty, kteří nemají dostatečný majetek nebo potřebnou finanční rezervu (Foto: Paul Vasarhelyi, ShutterStock.com)

Můžete mít dostatečnou hotovost, vlastnit sbírku obrazů v hodnotě několika milionů, vlastnit bytový dům, ze kterého máte pravidelný příjem. Měsíční výpadek příjmů, nebo i delší výpadek příjmů, bez problémů díky svému majetku pokryjete. Životní pojištění jako zajištění je v zásadě určeno jen pro ty, kteří nemají dostatečný majetek nebo dostatečnou rezervu. Pokud dostatečným majetkem nebo rezervou disponujete, pak řešíte své další zajištění spíše formou investic než pojištění.

Váš zdravotní stav neumožňuje uzavření životní pojistky, která by kryla rizika, jež potřebujete

Druhým případem, kdy není dobré uzavírat životní pojištění, jsou situace související se zdravotním stavem. Pokud byste byli krátce po oznámení nějaké závažné diagnózy nebo závažně onemocněli a ještě by nebylo jasné, jaké povahy přesně je vaše onemocnění, nebo byste absolvovali náročnou léčbu, pak nemáte moc velkou šanci, že by s vámi pojišťovna uzavřela životní pojistku. A pokud ano, pak do rizik, která s vaším onemocněním nesouvisejí.

Pojišťovny neuzavírají smlouvy na rizika související s onemocněním klienta

V tomto smyslu je trh s pojištěním velmi zaostalý. Jen málo pojišťoven kvalitně posuzuje rizika. Logické by v takové situaci bylo jednat s klientem ve smyslu: Máte za sebou nějakou diagnózu. Z medicínského hlediska vidíme, že riziko je u vás tolikrát a tolikrát větší. Jste ochotni platit násobně vyšší peníze? – A na vás by pak bylo zvážit, zda ano, nebo ne.

Pojišťovny neuzavírají smlouvy na rizika související s onemocněním, které klient aktuálně prodělává nebo v nedávné době prodělal. Často pak takové klienty pojistí s nějakou přirážkou jen v rámci určitých rizik, jako třeba pro případ úrazu (Foto: Tyler Olson, ShutterStock.com)

Pojišťovny neuzavírají smlouvy na rizika související s onemocněním, které klient aktuálně prodělává nebo v nedávné době prodělal. Často pak takové klienty pojistí s nějakou přirážkou jen v rámci určitých rizik, jako třeba pro případ úrazu (Foto: Tyler Olson, ShutterStock.com)

Pojišťovny sice říkají, že to takhle dělají i v současné době. V 9 z 10 případů své klienty nebo potenciální klienty ani k takové diskuzi nevyzvou. Prostě řeknou, že vás pojistí s nějakou přirážkou, a to ještě ke všemu jen v rámci některých rizik, jako třeba pro případ úrazu. A u takových rizik ještě někdy najdou souvislost s vaším onemocněním a vy byste tak platili ještě víc, než je obvyklé. Například by vám mohli říct, že v souvislosti s vaším onemocněním je vyšší riziko úrazu, protože se vám může zamotat hlava a vy upadnete.

Posuzujte nutnost pojišťovat jednotlivá rizika

Při změně životní situace je dobré posuzovat jednotlivá rizika a zda je ještě třeba je platit. Vezměme si jako příklad ženu na mateřské. Má smysl, aby si platila pojištění pro případ pracovní neschopnosti? Jistěže ne. Tato část pojištění je pro ni aktuálně zbytečná. A takto byste měli posuzovat jednotlivá rizika ze svého úhlu pohledu.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747