Je možné mít jedno životní pojištění po celý život?

Je možné mít jedno životní pojištění po celý život? (Foto: Ana Blazic Pavlovic, ShutterStock.com)

Teoreticky i prakticky je možné mít jednu životní pojistku na celý život. Záleží na vývoji pojistného trhu. Za poslední desetiletí došlo k obrovskému pokroku v technice a elektronice, minimálně stejný pokrok nastal ve vývoji pojistných produktů. Uzavřete-li životní pojištění, může být za několik let překonáno. Smlouvu sice můžete upravovat, v určité fázi ovšem takové záplatování přestává být výhodné a je lepší uzavřít smlouvu novou. Na to by vás měl upozornit váš dlouhodobý finanční poradce.

Proklientsky uzavřenou smlouvu můžete měnit bez obav a rušit bez sankcí

Smlouvu, která je uzavřená proklientsky, tedy pouze v zájmu klienta bez snahy zajistit co nejvyšší možnou provizi pro sjednavatele, což znamená, že je nastavená jako riziková, lze bez problémů zrušit. Bez sankcí a aniž by klientovi propadly nějaké peníze z investiční nebo kapitálové složky pojištění. Ve chvíli, kdy investice nebo spoření není součástí pojištění, lze jej rušit a sjednat nové za lepších podmínek, bez obav ze ztráty finančních prostředků.

Změna zdravotního stavu klienta může být důvodem smlouvu neměnit

Pokud se zdravotní stav pojištěného zhoršuje, může být lepším řešením upravovat a záplatovat stávající životní pojistku, než ji zrušit. Při uzavírání nové smlouvy by totiž nebylo možné zahrnout některá rizika, a pokud ano, byla by výrazně dražší (Foto: hxdbzxy, ShutterStock.com)

Pokud se zdravotní stav pojištěného zhoršuje, může být lepším řešením upravovat stávající životní pojistku, než ji zrušit. Při uzavírání nové smlouvy by totiž nebylo možné zahrnout některá rizika, a pokud ano, byla by výrazně dražší (Foto: hxdbzxy, ShutterStock.com)

Pokud se zdravotní stav pojištěného zhoršuje, což se s postupem věku běžně děje, může být pro klienta lepší stávající životní pojistku upravovat a záplatovat než ji zrušit, protože do nové smlouvy už by kvůli zhoršení zdravotního stavu nebylo možné některá rizika zahrnout nebo by byla výrazně dražší.

Řešením tedy může být ponechat smlouvu starou, nebo v ní zachovat pouze ta rizika, která už by pro klienta za takových podmínek sjednat nešla, a na zbývající rizika uzavřít novou smlouvu s moderními parametry. Takovým trháním počet smluv narůstá. Nejlepším řešením samozřejmě je, když je v rodině pojistných smluv co nejméně. Ideální stav je pak mít všechno a všechny zahrnuté v jedné smlouvě u jedné pojišťovny. Na druhou stranu, není to tak dlouho, co bylo běžné, že v každé smlouvě mohl být jen jeden člověk, takže to, že rozdělíme jednu smlouvu do dvou, vlastně není až zase taková tragédie. Záleží vždy na tom, jaké řešení je správné pro konkrétního klienta.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747