Je pro OSVČ levnější danit paušálem, nebo ne?

Je pro OSVČ levnější danit paušálem, nebo ne? (Foto: mavo, shutterstock_32473936)

Daňové paušály, nebo vedení klasického účetnictví?

Každý živnostník (OSVČ) má možnost volby, jakým způsobem bude odvádět daně ze svých příjmů – může danit paušálně a nemusí už dál shromažďovat všechny výdajové doklady, nebo může vést klasické účetnictví a využívat daňových odpočtů. Tato možnost v případě paušálního danění zaniká.

Že nevíte, která možnost je pro vás ta správná? Nechte si vše spočítat. V Effective pečlivě zanalyzujeme vaši situaci a řekneme vám, jak to je – konkrétně ve vašem případě.

Jaké odečitatelné položky lze uplatnit?

Vždy je možné uplatnit odečitatelnou položku na konkrétního poplatníka, každý ji tedy může uplatnit sám na sebe. Za určitých podmínek můžete uplatnit odečitatelnou položku na manželku nebo manžela, tedy za podmínky že ona nebo on nepracuje. Můžete využít odečitatelnou položku na dítě, na úroky z hypotéky, na životní pojištění nebo penzijní spoření, na dary neziskovým organizacím. Když se tyto položky posčítají, zejména s narůstajícím počtem dětí, může být vaše úspora třeba sto tisíc korun.

Daňové odpočty z výsledné daně i daňového základu

Odpočet sám sebe, na dítě a na manželku snižuje vlastní výslednou daň jako takovou. Úroky z hypotéky, penzijní spoření a životní pojištění nebo dary neziskovým organizacím, to vše snižuje daňový základ neboli započítává se to před výpočtem základu daně.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Zaměstnanec vs. OSVČ

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747