Jakým typem úvěru můžete financovat koupi auta?

Kategorie: Úvěr na auto
Jakým typem úvěru můžete financovat koupi auta? (Foto: Hanasch, shutterstock_233294335)

Koupi auta můžete financovat hned několika typy úvěrů. Ideální je, pokud jste na auto našetřili nebo disponujete 100 % finančních prostředků, které k jeho koupi potřebujete. Pokud ne a pořízení auta musíte dofinancovat, můžete vybírat z následujících možností:

Úvěr na auto

Úvěr na auto nabízejí banky i nebankovní společnosti. Jedná se o typ účelového úvěru. Jako takový má nižší úrokovou sazbu než úvěr neúčelový, tedy například klasický spotřební úvěr. Auto je od počátku vaším majetkem, který splácíte. Zákonné a havarijní pojištění, stejně tak servisní poplatky platíte také vy sami. Spočítejte si nejen roční úrokovou sazbu, ale i celkovou nákladovost půjčky, abyste věděli, kolik navíc zaplatíte. Auto financované úvěrem můžete odepisovat z daní.

Spotřebitelský úvěr

Jak vybrat správný způsob financování nového auta? Spočítejte si celkovou nákladovost jednotlivých typů úvěrů a zjistěte, kolik navíc zaplatíte. (Foto: artiomp, ShutterStock.com)

Jak vybrat správný způsob financování nového auta? Spočítejte si celkovou nákladovost jednotlivých typů úvěrů a zjistěte, kolik navíc zaplatíte. (Foto: artiomp, ShutterStock.com)

Neúčelový spotřebitelský úvěr, někdy také nazývaný úvěr na cokoli, je také způsob, jak financovat koupi auta. Počítejte ale s tím, že úroková sazba bude v takovém případě vyšší než u účelového úvěru. Auto je vaším majetkem, který splácíte bance nebo nebankovní společnosti. Zákonné a havarijní pojištění, stejně tak servisní poplatky platíte vy sami. Měli byste si také spočítat celkovou nákladovost půjčky, nejen roční úrokovou sazbu, abyste věděli, kolik dohromady zaplatíte.

Leasing

Základním principem leasingu je, že po celou dobu splácení, až do úplného splacení, je majetkem leasingové společnosti. Leasing v sobě často zahrnuje platbu za zákonné a havarijní pojištění. V případě leasingu je třeba složit akontaci, ta je v dnešní době poměrně nízká a pohybuje se maximálně ve výši 20 %. Firmy a OSVČ si můžou uznat leasingové splátky jako daňově uznatelný náklad.

Operativní leasing

Operativní leasing se od klasického leasingu liší v tom, že auto bude po celou dobu užívání majetkem leasingové společnosti a vy nesplácíte celou jeho cenu. Platíte pouze rozdíl mezi pořizovací cenou vozu a jeho cenou v době, kdy jej přestanete využívat, tedy kdy končí smlouva. Výhodou operativního leasingu je, že jeho součástí jsou platby za povinné ručení i havarijní pojištění, servisní poplatky a další. O nic se nemusíte starat. Prostě jen platíte a jezdíte.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Úvěr na auto

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747