Jaké úvěry existují na českém finančním trhu?

Kategorie: Úvěry
Jaké úvěry a půjčky existují na českém finančním trhu? (Foto: VojtechVlk, shutterstock_69485779)

Bankovní a nebankovní půjčky

Nejčastější formou úvěrů a půjček jsou ty bankovní. Někteří klienti bank ale nedosáhnou vždy na úvěr kvůli přísným podmínkám: klient musí dokladovat příjmy a svou platební bilanci v bankovních a nebankovních registrech. Nebankovní instituce poskytují půjčky za méně striktních podmínek, ale prakticky vždy s vyššími úroky.

Hypotéky

Hypoteční úvěr může být za určitých okolností i investicí. Můžete si půjčit třeba na byt, který pak pronajímáte. A z tohoto příjmu hypotéku splácíte. Na konci je byt váš a zaplatili vám ho vlastně vaši nájemníci. (Foto: Denphumi, ShutterStock.com)

Hypoteční úvěr může být za určitých okolností i investicí. Můžete si půjčit třeba na byt, který pak pronajímáte. A z tohoto příjmu hypotéku splácíte. Na konci je byt váš a zaplatili vám ho vlastně vaši nájemníci. (Foto: Denphumi, ShutterStock.com)

Hypotéka neboli hypoteční úvěr je svého druhu půjčka, ovšem velmi specifická. Existují hypotéky účelové, které slouží vyloženě k financování bydlení, ať už ke koupi, výstavbě nebo rekonstrukci. Existují ale také hypotéky neúčelové, které můžete využít i na jiné účely, aniž byste museli způsob využití dokladovat. Asi vás nepřekvapí, že tato možnost je opět dražší, než když vše dokládáte. Ať už jste si sjednali jakoukoli hypotéku, banka si vždy vezme do zástavy nemovitost.

Kreditní karty

Kreditní karty jsou vlastně předschválené půjčky, které máte kdykoli k dispozici. Pokud je začnete čerpat, musíte měsíčně splácet určitou minimální částku. A v takovou chvíli začínáte platit úroky a různé poplatky za její využívání. Nejlevnější variantou, jak využívat kreditní kartu, je vše splatit ještě v bezúročním období. To obvykle trvá 30 dnů.

Kontokorenty

Kontokorent je předschválená půjčka na vašem běžném účtu. Může se pohybovat v nejrůznější výši, od několika jednotek tisíc až po statisíce. Platíte za to, co využijete – poplatky a úroky. U některých kontokorentů platí pravidlo, že celou částku musíte jednou ročně splatit. Jinde stačí, když platíte úroky. Už jste si spočítali, kolik vás tahle legrace může ročně stát?

Leasingy

Vždy si předem spočítejte, kolik vás bude úvěr stát. Předejdete tak mnoha nepříjemným překvapením (Foto: David Pereiras, ShutterStock.com)

Vždy si předem spočítejte, kolik vás bude úvěr stát. Předejdete tak mnoha nepříjemným překvapením (Foto: David Pereiras, ShutterStock.com)

Způsob, jakým můžete financovat nový vůz, ale i jiný movitý majetek. Klasický leasing má oproti půjčce jeden velký rozdíl, auto je ve vlastnictví leasingové společnosti až do chvíle, než ho zcela splatíte. Existuje také operativní leasing: Platíte za využívání vozu a veškerý servis zařizuje leasingová společnost. Takové auto není vaše, a ani na konci smluvního období nebude. Ve výsledku ale zaplatíte jenom rozdíl mezi pořizovací cenou a cenou, kterou má vůz ve chvíli, kdy ho vyměníte za jiný, tedy ve chvíli, kdy vaše smlouva končí.

Půjčky od fyzických osob

Půjčovat peníze mohou i fyzické osoby. Dejte si vždy pozor na to, za jakých podmínek si peníze od druhých lidí půjčujete. Vždy trvejte na smlouvě a uvedení všech smluvních podmínek písemně. A raději smlouvu proberte s někým, kdo těmto záležitostem rozumí, abyste nenaletěli podvodníkovi, jehož cílem bude vás připravit o nemovitost, kterou vlastníte, nebo jinou zástavu, kterou oproti půjčce dáte. Jako dlužník byste měli mít přehled o všech podmínkách věřitele.

Peer-to-peer půjčky (P2P půjčky)

Novinka posledních let. Peer-to-peer způsob půjčování peněz je založený na jednoduchém principu. Lidé si nepůjčují od bank, ale přímo od lidí. A to díky prostředníkovi, kterým je společnost, jež veškeré záležitosti administruje a stará se o bezpečnost investorů i klientů, kteří žádají o půjčky. Může se tak stát, že se vám na nový notebook, který potřebujete kvůli práci nebo studiu, složí i patnáct lidí. A od jejich ochoty vám půjčit peníze, se také odvíjí výše úroku. Čím více lidí vám věří a chce vám půjčit peníze, tím levnější je pro vás půjčka.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Konsolidační úsporová kalkulačka

Spočítejte si, kolik díky Effective ušetříte při konsolidaci úvěrů.

+ -
+ -
+ -

Nastavení nové doby splácení

6 měsíců
80 měsíců

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Úvěry

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747