Jaké existují daně? Za co všechno platíme státu?

Kategorie: Daně
Jaké existují daně? Za co všechno platíme státu? (Foto: Jaromir Urbanek, shutterstock_318547847)

Daně jsou dané ze zákona

Daně jsou ze zákona povinné platby do státního rozpočtu. Důvodem jejich existence je nutnost získat prostředky pro veřejný sektor, a to k financování funkcí státu a veřejné správy. Platíme je všichni – i dítě, které si jde za ušetřené kapesné koupit zmrzlinu.

Daně přímé a nepřímé

Existují dva základní druhy daní – daně přímé a daně nepřímé. Daně přímé platí každý sám na vlastní účet. Daně nepřímé platíme na účet toho, kdo daň odvádí – třeba obchodníka, který prodává zboží s 21% přirážkou, aby odvedl DPH.

Mezi přímé daně patří daně z příjmů a daně majetkové – to jsou, zjednodušeně řečeno, především daně související s nemovitostmi, darovací daň a daň silniční. K nepřímým daním pak řadíme především daň z přidané hodnoty a spotřební daň. A všechny tyto daně nějakým způsobem platíme, ať už přímo státu, nebo těm, kteří jejich výši musejí zahrnout do ceny svých služeb a prodávaného zboží.

Den daňové svobody

Pomyslná hranice, která rozděluje každý kalendářní rok na dvě období. V tom prvním vydělávají všichni daňoví poplatníci na pokrytí výdajů státu a státních institucí. Počínaje dnem daňové svobody, a to včetně, vydělávají peníze sami pro sebe. V České republice se Den daňové svobody pohybuje pravidelně kolem poloviny června.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Daňová úsporová kalkulačka

Spočítejte si, kolik díky Effective ušetříte při daňové optimalizaci.

Vyplňte, v jaké výši jsou aktuálně vaše daně a platby na zdravotní a sociální pojištění

Díky tomu vám budeme schopni spočítat, při které variantě zaplatíte méně na daních.

+ -
+ -
+ -
+ -
+ -
+ -
Počet dětí
0 dětí
6 dětí

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747