Jaké daně platíme v souvislosti s výkonem povolání?

Jaké daně platíme v souvislosti s výkonem povolání? (Foto: kurhan, shutterstock_73211209)

Existují daně, které platíme my všichni, kteří pracujeme. Ať už jste zaměstnanci, živnostníci (OSVČ), nebo máte firmu a sami zaměstnáváte druhé. O jaké daně se jedná? Daň z příjmů a daň z přidané hodnoty. V případě fyzických a právnických osob využívajících k výdělečné činnost motorová vozidla, to je pak ještě silniční daň. Říkáte si, že se vás některá z daní netýká? Čtěte dál, třeba budete překvapeni.

Daň z příjmů

Daň z příjmů je stejná pro fyzické i právnické osoby. V České republice jsou příjmy daněny 15 %. Prostě a jasně, daň z příjmů platíme všichni. Správným a komplexním vedením účetnictví lze ale snížit daňový základ, ze kterého daň platíme, nebo dokonce snížit daň samotnou. Ať už jste zaměstnanec, OSVČ, nebo firma, tedy fyzická nebo i právnická osoba.

DPH

Daň z přidané hodnoty – v České republice existují 3 sazby DPH. Základní sazba této daně je ve výši 21 %, snížené sazby pak ve výši 15 % a 10 %. Plátci nebo neplátci DPH mohou být jak OSVČ, tedy fyzické osoby, tak i právnické osoby. Záleží vždy na tom, jakou činnost vykonávají a jaký mají roční obrat. DPH se ale týká nás všech, protože daň z přidané hodnoty zaplatíme při každém nákupu, ať už jsme si koupili chleba, nebo novou televizi.

Silniční daň

Silniční daň mají povinnost platit fyzické i právnické osoby, tedy živnostníci i obchodní společnosti a jiné organizace, které využívají k výkonu své činnosti auto nebo jakýkoli typ užitkového vozidla.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Zaměstnanec vs. OSVČ

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747