Jaké chyby nejčastěji vedou k předlužení?

Kategorie: Úvěry
Jaké chyby nejčastěji vedou k předlužení? (Foto: Dean Drobot, shutterstock-277122587)

Půjčky bez uvážení

Na začátku něco chcete. A chcete to tak moc, že nemyslíte na následky. Anebo se vám v danou chvíli zdají prakticky nicotné. Jednou v životě se pořádně rozšoupnout, půjčit si na něco, co opravdu chcete: Udělat radost dětem a koupit jim hromadu dárků pod stromeček? Odjet na vysněnou exotickou dovolenou? Pořídit si tu obří televizi přes půlku obýváku?

Ať už to bylo cokoliv, opravdu to stálo za to? Stálo to za ty měsíce a roky splácení a odříkání, které potom nastalo? Ačkoli existuje finanční produkt, kterému se říká „půjčka na cokoli“, tedy bezúčelová půjčka, měli byste dobře zvažovat účel, pro který peníze použijete. To, co si pořídíte, by mělo mít alespoň hodnotu a trvanlivost po dobu, po kterou to splácíte. Čtrnáct dní radosti vykoupených dvěma lety splácení? Opravdu se chcete upsat bance nebo nebankovní společnosti kvůli něčemu, na co si můžete za čas naspořit? Nebude to hned. Bude to ale bez těchto následků.

Půjčky za nevýhodných podmínek

Když na něco spěcháme, často podhodnocujeme rizika a podmínky, za kterých jsme ochotni uzavírat smlouvy. Na některé věci se spěchat nevyplatí. Najděte si tu správnou půjčku, s nejnižším úrokem, který můžete dostat, s minimem poplatků, ať neplatíte zbytečně za něco, za co nemusíte. Dejte si čas. Nebo se poraďte s odborníkem, nezávislým odborníkem, poradcem, kterému můžete věřit.

Změna vaší situace bez možnosti pružně reagovat

Na některé věci je lepší spořit. S patřičnou rezervou se pak nemusíte uskromňovat a řešit každou korunu. (Foto: Andrey Popov, ShutterStock.com)

Na některé věci je lepší spořit, než si půjčovat. A pokud už si půjčujete, budujte zároveň finanční rezervu, abyste se nedostali do situace, kdy budete muset obracet každou korunu dvakrát. (Foto: Andrey Popov, ShutterStock.com)

Vždycky byste měli myslet na zadní vrátka. Vaše životní situace se může kdykoli změnit. Přijde nemoc, nové zaměstnání nebo cokoli dalšího, na co třeba ani sami nemusíte mít vliv. Budujte si pro takové případy finanční rezervu. A zvolte vhodné životní pojištění tak, abyste nezůstali na holičkách a na všechno sami.

Umořování dluhů dalšími dluhy

Umořovat dluhy tak, že si berete další a další půjčky, to je cesta do pekel. A poměrně přímá. Zpravidla totiž bývá další půjčka poskytnutá za ještě horších, tedy pro vás horších, podmínek než ta předchozí. Refinancujte své úvěry za lepších podmínek. Nedostávejte sami sebe do pasti tím, že svůj dluh budete neustále navyšovat, namísto toho, abyste ho spláceli.

Určité situace prostě vyžadují patřičná řešení, ať už to znamená, že se budete muset uskromnit, nebo si odepřít věci, které máte rádi. A když už nevíte, kudy kam, požádejte o pomoc spolehlivé odborníky, kteří se dluhovou problematikou zabývají. Můžou vám pomoct najít řešení, které by vás ani nenapadlo.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Konsolidační úsporová kalkulačka

Spočítejte si, kolik díky Effective ušetříte při konsolidaci úvěrů.

+ -
+ -
+ -

Nastavení nové doby splácení

6 měsíců
80 měsíců

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Úvěry

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747