Jaké chyby můžou zvýšit vaše daně?

Jaké chyby můžou zvýšit vaše daně? (Foto: tab62, shutterstock_122932270)

Daň z příjmů pro OSVČ

Největší chybou je neznalost. Většina živnostníků (OSVČ) bez rozmyslu využívá daňové paušály a zapomenou na to, že tím ztrácejí možnost uplatnit odpočitatelné položky – na sebe, na manžela nebo manželku, na děti, odpočty hypotéky a tak dále. Díky paušálům mají sice zdánlivě víc výdajů a sníží se jim daňový základ, od něj si už ale nic neodpočítají.

Když výdaje skoro žádné nemáte, vyjde vám tak sice daleko vyšší základ daně, můžete si ale odečíst odpočitatelné položky. Při porovnání to pak často vyjde tak, že je lepší mít základ daně vyšší a odpočitatelné položky využít než danit paušálem. Spočítejte si, která varianta je pro vás tou správnou, a ušetříte.

Levné účetní služby vás můžou přijít draho

Šetříte-li na účetních službách nebo daňovém poradenství, získáte tak pár stovek nebo tisíc korun k dobru. Když budete ale řešit své finance komplexně a s odborníky, můžete ročně ušetřit i několik desítek tisíc. A pak se sami sebe zeptejte: Co se mi vyplatí víc?

Daň z přidané hodnoty

Na DPH v podstatě ušetřit nelze. Když jste plátcem DPH, prostě ho platit musíte. Lze ale předejít chybám ve způsobu účtování – uplatňování dokladů za běžné spotřební materiály, jako třeba papír do tiskárny nebo nákup úklidových prostředků. A tak dále. Důležité je vědět nejen to, co uplatňovat, ale také jak. Dobrý účetní vám poradí, jak na to.

Jak uplatnit náklady na automobil?

U paušálu na dopravu nesmíte uplatňovat výdaje za pohonné hmoty a parkovné, ale u vozu vlastního, který jste zařadili do obchodního majetku, můžete navíc uplatnit v prokázané výši výdaje na opravy a údržbu, pojistné, odpisy apod.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Daňové přiznání

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747