Jak vybrat ten správný běžný účet?

Kategorie: Běžný účet
Jak vybrat ten správný běžný účet? (Foto: Valeri Potapova, shutterstock_156273167)

Víte, co všechno by měl váš běžný účet umět? A za kolik?

V dnešní době máme velký výběr, své služby nám nabízí mnoho bank, a to za nejrůznějších, více či méně výhodných podmínek. Ideální variantou by bylo najít účet, který umí všechno, co potřebujete. A ještě k tomu všechno zadarmo. Jsou banky, které se tváří, že tomu tak je. Není to ale vždy pravda. Často narazíte na podmínky a zpoplatnění, která už nejsou inzerována v reklamách a marketingových kampaních.

Kolik vás stojí váš běžný účet?

Abyste zjistili, který účet je pro vás nejlepší, sepište si nejdřív seznam všech služeb, které u svého běžného účtu nejčastěji využíváte. A i těch, které méně často. Většinou je třeba, aby účet uměl následující:

  • vklady a výběry peněz (na pobočce, přes bankomat a vkladový bankomat)
  • výběry peněz z bankomatu vlastní banky a dalších bank
  • odchozí a příchozí platby
  • debetní karta k účtu a výběry z bankomatů
  • trvalé platby
  • inkasní platby
  • zahraniční platby
  • elektronické bankovnictví
  • výpisy stavu účtu a pohybů na účtu (e-mailem, SMS zprávou atd.)

To je výčet jen části služeb, které můžete na svém běžném účtu využívat. A teď si zkuste zjistit a spočítat, kolik vás každá z těchto služeb stojí. Měsíčně. A za co všechno vlastně platíte. Za vklady? Za výběry? Za zjištění zůstatku v bankomatu? Za příchozí platbu?

Neplaťte nesmyslné poplatky. Jde to i bez nich. A lépe.

Bankovní poplatky vás mohou ročně přijít i na několik tisíc korun, které byste mohli jinak investovat. (Foto: sanjagrujic, ShutterStock.com)

Bankovní poplatky vás mohou ročně přijít i na několik tisíc korun. Existuje přeci mnoho lepších způsobů, jak s penězi naložit, než je nechat bance třeba za to, že vám bankomat ukázal zůstatek. (Foto: sanjagrujic, ShutterStock.com)

Taky vám to přijde nesmyslné? Proč platit za to, že své peníze svěřujete bance? To je otázka! Zkuste si spočítat, kolik byste ušetřili za rok, kdybyste neplatili všechny ty zbytečné bankovní poplatky. A představte si, co všechno byste si za to mohli pořídit. V těch horších případech jste se mohli připravit třeba o víkendový relaxační pobyt v luxusním lázeňském komplexu.

Změna účtu: Nezapomeňte si změnit všechny odchozí i příchozí platby

Změnit banku dnes není prakticky žádný problém. Pokud jste už našli banku, u které si chcete zřídit nový běžný účet a zrušit ten stávající, pak nezapomeňte na vhodné načasování. Včas změňte veškerá nastavení, ohlídejte si odchozí i příchozí platby, veškerá inkasa a SIPO tak, aby se nic neztratilo. Lepší je nechat si otevřený starý účet o měsíc déle, abyste měli jistotu, že veškeré změny proběhly tak, jak měly. To je v dnešní době na změně účtu asi to nejsložitější. Některé banky už ale samy umějí nastavit vaše původní trvalé příkazy, inkasa i SIPA na základě podepsaného formuláře.

 

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka běžného účtu

Spočítejte si, kolik díky Effective ušetříte na vedení běžného účtu.

+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747