Investiční produkty je třeba pečlivě vybírat

Kategorie: Investice
Investiční produkty je třeba pečlivě vybírat (Foto: GaudiLab, ShutterStock.com)

Ať už investujete z jakýchkoli důvodů, třeba kvůli spoření pro dítě, finančním prostředkům na nové auto nebo zajištění na penzi, vždy byste měli pečlivě volit, do jakých finančních nebo investičních produktů své peníze vkládáte. A především, měli byste znát cíl, kolik finančních prostředků potřebujete získat, a pak teprve volit vhodný nástroj, pomocí kterého toho dosáhnete.

Běžné investiční nástroje nebo podílové fondy jsou klasickými mainstreamovými finančními produkty. Když je sledujete dlouhodobě, většinou zjistíte, že moc nevydělávají, a to, co vydělají, sice umějí dobře marketingově zpropagovat, ovšem když si vše propočítáte, zjistíte, že to, co vám vydělají, zaplatíte na poplatcích.

Při investování je důležité umět opustit svou komfortní zónu

Na investování do podílových fondů nebo investičních společností je dobré především to, že začnete, opustíte svou komfortní zónu a peníze vložíte jinam než do banky nebo do bankovních produktů, termínovaných vkladů a na spořicí účet. Ano, je to bezpečné, protože peníze v bance máte ze zákona pojištěné. Je ale dobré začít a vložit peníze tam, kde můžete získat výnos a kde to není pojištěno. Ano, výnos získat nemusíte. A je tu větší riziko. Ale tento krok je velmi důležitý, daleko zásadnější než to, jestli vyděláte 1 nebo 2 %.

Pasivní správa investic

Začínáte s investicemi? Nejdůležitější je opustit komfortní zónu a vložit peníze i jinam, než do málo zhodnocovaných, ale pojištěných bankovních produktů (Foto: Evgeniya Uvarova, ShutterStock.com)

Začínáte s investicemi? Nejdůležitější je opustit komfortní zónu a vložit peníze i jinam, než do málo zhodnocovaných, ale pojištěných bankovních produktů (Foto: Evgeniya Uvarova, ShutterStock.com)

Co znamená pasivní správa investic? Že vložíte peníze do investiční společnosti, která je bude spravovat pasivně, nebo z valné většiny pasivně. Investiční společnost nakoupí akcie určitých značek, většinou hodně silných a známých – hraje na jistotu – a tím to končí. Nakoupí je a drží. A jestli jejich cena stoupá, nebo padá, tak na to v takové společnosti nereagují. Často je spravována aktivně alespoň malá část, okolo 10 % vašich financí. Tím se ale mnoho nezachrání. Někdy se tomu říká konzervativní strategie, otázkou ovšem je, jestli to není spíše lenost.

Pasivně spravované investice a mainstreamové finanční produkty jsou tedy dobré jako začátek, jako způsob, jak opustit svou komfortní zónu. Je lepší je ovšem vidět jako přestupní stanici a jít zase dál.

Aktivní správa investic

Existují investiční společnosti, kterým dáte peníze a ony s nimi nakládají tak, aby je zhodnotily. Existují ale také společnosti, které vaše finance spravují a starají se o ně . Peníze jsou stále vaše a na vašem účtu, ať už českém, nebo zahraničním. Na rozdíl od velkých mainstreamových společností spravují vaše finance aktivně a pružně reagují na změny trhu. Dokážou vám tak vydělat víc peněz. I tady je třeba vybírat a najít opravdu dobrou společnost, které své peníze svěříte.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747