Investice do nemovitostí v turisticky atraktivních lokalitách a historických částech měst

Kategorie: Investice
Investice do nemovitostí v turisticky atraktivních lokalitách a historických částech měst (Foto: Artur Bogacki, ShutterStock.com)

Reality jsou pro mnoho lidí investicí. Častou praxí bývá koupit byt, financovat ho hypotékou, byt pronajmout a nájmem splácet hypotéku. Aby měl byt i po splacení hodnotu a jeho cena léty neklesala, je třeba jej dobře vybírat.

Byty v lázeňských městech a turisticky atraktivních lokalitách

Vždy záleží na tom, jak jistý je turismus. I zájem turistů může opadnout, ať už na základě ekonomických, politických, nebo jiných globálních problémů. Existují lázeňská města, ve kterých lze koupit byty, ovšem za několikanásobně vyšší cenu, než je pro města jejich velikosti běžné – příkladem jsou třeba Poděbrady.

Chcete koupit byt v lokalitě, která je momentálně oblíbená turisty? Podívejte se na vše i z dlouhodobějšího pohledu: Je pravděpodobné, že lokalita bude stále turisticky zajímavá i za 20 let, až hypotéku splatíte? Neklesne do té doby na tomto místě cena nemovitostí? (Foto: Santiago Cornejo, ShutterStock.com)

Chcete koupit byt v lokalitě, která je momentálně oblíbená turisty? Podívejte se na vše i z dlouhodobějšího pohledu: Je pravděpodobné, že lokalita bude stále turisticky zajímavá i za 20 let, až hypotéku splatíte? Neklesne do té doby na tomto místě cena nemovitostí? (Foto: Santiago Cornejo, ShutterStock.com)

Byt financovaný hypotékou je záležitostí 20 nebo i více let. A proto je třeba se na věci dívat z dlouhodobého úhlu pohledu: Budou tu lázně i za 20 let? Je pravděpodobné, že toto místo bude i za 20 let turisticky atraktivní?

V případě, že chcete koupit byt v místě, které je momentálně turisticky zajímavé nebo populární z jiného důvodu, například pořádaných kulturních akcí a podobně, vsázíte vše na jednu kartu. Situace se může změnit ze dne na den nebo z roku na rok. A cena nemovitosti může reálně klesnout. Vy ale budete splácet cenu původní, i když už nemovitost nebude mít dávno původní kupní hodnotu.

Nemovitosti v historických částech měst

Hovořme o konkrétním městě – vezměme si za příklad Prahu. Toto téma je totiž velmi specifické a pohledy na něj do jisté míry subjektivní. Pokud kupujete nemovitost kdekoli mimo Prahu 1, může to být blízko, v Praze 2 nebo 3, Vinohrady nebo Žižkov, stejně tak to může být daleko, ve Stodůlkách, Jižním Městě nebo v Letňanech, logika věci je většinou následující: Koupíte si byt, financujete ho většinou hypotékou, protože několika miliony nedisponujete, anebo je nechcete vydat všechny za byt a mít je k dispozici. Hypotéka se pak rovná nájmu, který vyberete od nájemníka. V dnešní době jsou hypotéky tak nízko, že nakonec ještě něco přebývá, což často umožňuje zkrátit dobu splácení. Samozřejmě záleží i na poplatcích, které jsou s bytem spojené, na poplatcích společenství vlastníků, do fondu oprav a tak dále. Každopádně řekněme, že nájem má potenciál rovnat se hypotéce.

Hodnota bytu v historickém centru je velmi trvalá a pravidla, která platí všude jinde, tady tak úplně neplatí. Cena takového bytu s časem dále poroste (Foto: QQ7, ShutterStock.com)

Hodnota bytu v historickém centru je velmi trvalá a pravidla, která platí všude jinde, tady tak úplně neplatí. Cena takového bytu s časem dále poroste (Foto: QQ7, ShutterStock.com)

Vraťme se ale zpět k centru. Tady je to úplně jinak. Dejme tomu byt 3+1, který má plochu 80–100 metrů, prostě byt pro rodinu. Je-li ve slušném stavu a máte-li na něj určité požadavky, jako třeba balkon nebo parkovací místo, může vás stát až okolo 20 milionů korun. Přepočítáme-li to na hypotéku, pak by byla ve výši cca 80 tisíc měsíčně. Řekněme, že co milion korun, to 4 000 korun splátky měsíčně. Jenže takový byt pronajmete jen za 30 000 korun. Hypotéka je tedy mnohem vyšší, než kolik vyberete na nájmu.

Díváme-li se na to z pohledu investice, musíme se ptát: Má smysl, abych koupil(a) jako investici byt, kde budu sám platit hypotéku 80 000 a nájemník mi bude platit pouze 30 000 z těch 80 000? Má to smysl, nebo nemá?

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to hloupost. Budete přece muset sami doplácet 50 000 korun měsíčně. Na druhou stranu, hodnota bytu v historickém centru je velmi trvalá a pravidla, která platí všude jinde, tady tak úplně neplatí. S největší pravděpodobností totiž cena takového bytu s časem dále poroste. A tudíž je i taková investice stále výhodná, protože alespoň část hypotéky za vás nájemník zaplatí.

Historické centrum a omezení stavebních úprav

Vždy záleží na konkrétní městské části, na městské radě. V podstatě je dobře, že v historickém centru není možné dělat jakékoli úpravy, co se člověku zlíbí, a je zde určitá kontrola stavebních úprav. Jak by asi historické centrum Prahy vypadalo, kdyby to bylo možné? Co myslíte?

V případě interiérových úprav, pokud nejsou budovy památkově chráněné, je možnost úprav větší a pravidla jsou daleko benevolentnější. V určitých případech se může stát i to, že městská část nařídí jisté stavební úpravy, které budete muset financovat z vlastních zdrojů, i s tím je třeba počítat.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747