Zaměstnanec vs. OSVČ

Každý, kdo byl alespoň chvíli ve svém životě zaměstnancem a posléze odešel na volnou nohu, na vlastní kůži zakusil, jaký je v tom rozdíl. Velká svoboda vykoupená obrovskou zodpovědností a mnoha povinnostmi, které coby zaměstnanec vůbec řešit nemusíte. Jako OSVČ jste povinni odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Jejich minimální výše je stanovená zákonem. Sami si dojednáváte práci, hlídáte, abyste za ni dostali zaplaceno. Sami z ní platíte veškeré daně a odvody.

Máte někdy pocit, že je toho na vás moc a že se chcete zabývat víc předmětem svého podnikání a méně papírováním a účetnictvím? Obraťte se na nás, poskytujeme komplexní služby, včetně vedení účetnictví. Šetříme váš čas i peníze.

3 věci, na které musíte pamatovat, jste-li OSVČ

  • Zaplatit každý měsíc odvody na zdravotní pojištění (k 8. dni následujícího měsíce)
  • Zaplatit každý měsíc odvody na sociální pojištění (ke 20. dni následujícího měsíce)
  • Podat daňové přiznání za předchozí kalendářní rok nejpozději do 31. března následujícího roku

OSVČ a daně

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou, pak máte dvě možnosti, jak si vést účetnictví. Buď schraňovat veškeré příjmové a výdajové doklady a vyúčtovávat reálné příjmy a výdaje. Nebo provádět vyúčtování na základě tzv. výdajových paušálů. Každé odvětví podnikání má určené výdajové paušály, které může uplatnit, aniž by musel živnostník dokládat reálné výdaje. V případě řemeslníků to je až 80 %, u IT a jiných odborných profesí pak až 60 %, u svobodných a uměleckých povolání až 40 %. Vždy je ale dobré si předem spočítat, jestli se vám to nakonec vyplatí.

Chcete vědět, jestli je pro vás lepší vedení účetnictví, nebo danění paušálem? Potřebujete poradit, jak využít všech legálních způsobů k optimalizaci své daňové zátěže? Poskytujeme komplexní služby, které šetří váš čas i peníze. Zanalyzujeme vaši situaci a řekneme vám, jak to je. Najdeme pro vás to správné řešení, jak finance optimalizovat a co nejvíc ušetřit. Máme bohaté zkušenosti a široký přehled.

Články na téma "zaměstnanci vs. živnostníci" celkem 4 články