Silniční daň

Silniční daň se ze zákona týká pouze podnikatelů a firem, tedy fyzických i právnických osob, které využívají vozidla k výdělečné činnosti. Daňové přiznání k silniční dani se podává každoročně, a to vždy za předchozí kalendářní rok. Povinnost ho odevzdat je vždy do 31. ledna následujícího roku. Za rok 2016 byste tedy měli podat daňové přiznání k silniční dani do 31. ledna 2017. Daňové přiznání musíte povinně podávat, i když je vozidlo, kterého se to týká, od silniční daně osvobozeno, a výsledná daň je tedy nulová.

3 věci, které potřebujete vědět o silniční dani

  • Poplatníkem daně je osoba zapsaná v technickém průkazu vozidla
  • Zálohy jsou splatné čtyřikrát ročně (15. 4., 15. 7., 15. 10., 15. 12.)
  • Zálohy se vyúčtovávají v daňovém přiznání podávaném následující rok

Výše silniční daně

Výše silniční daně se odvíjí hned od několika parametrů, a to podle druhu vozidla (osobní, nákladní atd.), objemu motoru a stáří vozu. Čím starší a větší auto provozujete, tím větší daň budete platit. Je v tom jednoduchá logika.

Od silniční daně jsou některé typy vozidel osvobozeny, a to například vozidla používaná hasiči nebo obecně bezpečnostními složkami státu, autobusy sloužící k městské a vnitrostátní dopravě, ale třeba i sypače a zametací vozy technických služeb.

Nejdůležitější je si na začátku vybrat správný typ auta. Díky tomu můžete ušetřit jak při pořízení, tak během provozu vozidla – i při platbě silniční daně. Poskytujeme komplexní služby, které šetří váš čas i peníze. Zanalyzujeme vaši situaci a řekneme vám, jak to je. Najdeme to správné řešení, jak vaše finance optimalizovat a co nejvíc ušetřit. Máme bohaté zkušenosti a široký přehled.

Články o silniční dani celkem 1 článek