DPH

Daň z přidané hodnoty se týká nás všech, ať už jsme plátci DPH, nebo ne. DPH je totiž daňová sazba, která je součástí ceny prakticky jakéhokoli zboží. Někdy se jí proto přezdívá „daň ze všeho“. Podnikatelé a firmy jsou buď neplátci, nebo plátci DPH. Plátcem DPH se stanete, pokud jste měli ve 12 po sobě jdoucích měsících obrat přesahující 1 milion korun, nakoupíte-li v zahraničí zboží přesahující hodnotu 326 000 korun, nebo pokud jste přijali službu ze zahraničí (na základě faktury). Stačí splnit jedinou z těchto podmínek a automaticky se stáváte plátcem DPH.

Existují 3 sazby DPH

  • Základní sazba je ve výši 21 %, týká se většiny zboží a služeb
  • Do snížené sazby 15 % patří potraviny, zdravotnické potřeby nebo městská hromadná doprava a další
  • Snížená sazba 10 % se vztahuje na kojenecké potřeby, léky, hudebniny a knihy

Plátci DPH

Jste-li plátcem DPH, pak jsou dvě možnosti – být plátcem kvartálním, což je spíš pozůstatek z dob dřívějších, nebo měsíčním plátcem. Znamená to, že musíte každý měsíc odevzdávat daňové přiznání k DPH a také tzv. kontrolní hlášení, které bylo zavedeno v roce 2016. Kontrolní hlášení ještě zpřesňuje daňové přiznání k DPH. Jedná se o výpis všech transakcí a faktur.

Jste-li plátcem DPH, pak nejenže DPH platíte, DPH za služby a zboží, které jste přijali, vám stát na oplátku vrátí.

Chcete vědět, jak nejlépe vést účetnictví? Hledáte kvalifikovaného účetního, který ví, jak lze legální cestou ušetřit pomocí optimalizace vaší daňové zátěže? Potřebujete poradit?

Poskytujeme komplexní služby, které šetří váš čas i peníze. Zanalyzujeme vaši situaci a řekneme vám, jak to je. Najdeme to správné řešení, jak vaše finance optimalizovat a co nejvíc ušetřit. Máme bohaté zkušenosti a široký přehled.

Články o DPH celkem 2 články