Proč se lidé pojišťují na méně častá rizika namísto těch opravdu důležitých, která je v případě nemoci zajistí?

Proč se lidé pojišťují na méně častá rizika namísto těch opravdu důležitých, která je v případě nemoci zajistí? (Foto: Richard Lyons, ShutterStock.com)

Sjednáváte-li si životní pojištění, opravdu důležité je mít pojištěna závažná dlouhodobá rizika, která budou mít vliv na výpadek vašich příjmů. Nezůstanete tak v takových případech bez zajištění. Většina pojistných smluv je ale uzavřena tak, že zahrnuje ve větší míře spíše krátkodobá a úrazová rizika než ta dlouhodobá. Čím to je?

Krátkodobá rizika ve smlouvě jsou levnější

Krátkodobá rizika, která jsou pro pojišťovnu v rámci plnění finančně méně náročná, jsou levnějšími položkami smlouvy. Pojišťovna je totiž vyplácí kratší dobu, z logiky věci jsou tedy levnější. Můžete tak mít ve smlouvě zahrnutých mnoho rizik, a přitom bude celková výše měsíčního účastku poměrně nízká. To ovšem nezaručuje, že smlouva je uzavřena smysluplně a že vás chrání před důležitými a vážnými riziky.

Úrazová rizika jsou levnější i při vysokých pojistných částkách

Většinou jsou lidé připraveni na to, že budou platit životní pojištění v určité výši, smířili se s nějakou částkou. A pojištění úrazových rizik v tomto kontextu vypadá velmi dobře, protože částky za ně jsou poměrně nízké i při vysoko sjednaných pojistných částkách, i v řádech jednotek milionů korun. Proč jsou ale levnější? Protože pravděpodobnost, že se stanou, je podstatně menší než u dražších rizik.

Stereotypní sjednávání smluv ze strany uzavíratele

Mnohé chyby v životních pojistkách způsobují uzavíratelé smluv svým stereotypním jednáním. Nastavují smlouvy tak, jak jsou zvyklí, namísto toho, aby je upravili na míru konkrétním lidem a jejich aktuální životní situaci (Foto: Tomek_Pa, ShutterStock.com)

Mnohé chyby v životních pojistkách způsobují uzavíratelé smluv svým stereotypním jednáním. Nastavují smlouvy tak, jak jsou zvyklí, namísto toho, aby je upravili na míru konkrétním lidem a jejich aktuální životní situaci (Foto: Tomek_Pa, ShutterStock.com)

Mnoho chyb v životních pojistkách je výsledkem stereotypního sjednávání a nastavení smluv ze strany uzavíratele. Někteří poradci jsou zvyklí dělat smlouvy určitým způsobem, ne individuálně a na základě důkladné analýzy situace každého klienta, ale způsobem, kterým to dělají roky. Stále stejně. To znamená, že pojistnou smlouvu má prakticky každý jejich klient nastavenou stejně. A je jedno, jestli vydělává měsíčně 15 000 nebo 150 000 korun, v jaké výši by byl výpadek jeho příjmů v případě dlouhodobé nemoci. A nezohledňují mnohé další důležité parametry. Co se může lišit, je výše pojistné částky, a to je tak všechno.

Životní pojistky na českém trhu jsou často uzavírány špatně

Většina životních pojistek uzavíraných na českém trhu je špatně. Samozřejmě, vždycky je lepší mít alespoň nějaké životní pojištění než vůbec žádné. Sice vám toho v něm spousta chybí, ale máte alespoň něco, takže existuje určitá pravděpodobnost, že když se něco stane, může se to strefit do toho, co máte sjednané.

Co z toho plyne? Neuzavírejte smlouvu tam, kde se nezajímají o vaši finanční bilanci a neudělají důkladnou analýzu vaší finanční situace. A pokud jste už takovou životní pojistku uzavřeli, nechte ji zkontrolovat nezávislým odborníkem, který vám na základě řádné analýzy řekne, jak to vypadá, a pomůže vám případně přenastavit smluvní parametry, které bude třeba změnit.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747