I., II., III. důchodový pilíř – jak se v tom vyznat?

I., II., III. důchodový pilíř – jak se v tom vyznat? (Foto: rangizzz, ShutterStock.com)

Do konce roku 2015 existoval důchodový systém založený na třech pilířích. Vzhledem k tomu, že populace v České republice stárne, snižuje se počet osob, které jsou výdělečně činné, roste počet důchodců a neustále se prodlužuje průměrná délka života, je důchodový systém založený na státních důchodech z dlouhodobého hlediska opravdu neudržitelný. Z toho vycházela důchodová reforma, která zavedla II. pilíř, tedy tzv. soukromý důchodový pilíř. Od roku 2016 byl ale zrušen. I tak je možné si dobrovolně na důchod spořit, třeba pomocí penzijního spoření, nebo investovat, abyste se na důchod sami lépe zajistili.

I. důchodový pilíř

Součástí sociálního pojištění je povinné průběžně financované důchodové pojištění. Spravuje ho stát. A na jeho základě jsou vypláceny státní důchody – tedy na principu solidarity mezi generacemi. Současné důchody jsou hrazeny z příspěvků, které na sociálním pojištění zaplatí lidé, kteří jsou v současnosti výdělečně činní. Výše důchodu, který bude vyplácen vám, nezávisí tedy na celkové sumě, kterou jste v období svého produktivního věku skutečně sami odvedli. To je dobré mít vždy na paměti. Účast na důchodovém pojištění je ze zákona povinná. A peníze do tohoto systému vložené nejsou předmětem dědictví.

II. důchodový pilíř

Účast v soukromém důchodovém pilíři byla dobrovolná. Vyplacení peněz bylo plánováno v návaznosti na skutečné datum odchodu do důchodu. Ve chvíli, kdy by vám stát začal vyplácet starobní důchod, by vám zároveň začaly být vypláceny peníze ze soukromého pilíře. Bylo možné, aby si každý sám vybral z určené nabídky finančních produktů penzijních společností, do kterých chtěl peníze posílat. Tento důchodový pilíř byl na začátku roku 2016 zrušen. A peníze, které do něj lidé vložili, by jim měly být vyplaceny ve třetím kvartálu roku 2016.

III. důchodový pilíř

Penzijní spoření je dobrovolné. Stát ale podporuje za pomoci státních příspěvků a daňových úlev, abyste peníze do tohoto spoření ukládali. Naspořená částka je předmětem dědictví.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747