Optimalizovat daňovou zátěž můžou díky důchodovému spoření i OSVČ

Optimalizovat daňovou zátěž můžou díky důchodovému spoření i OSVČ (Foto: bikeriderlondon, ShutterStock.com)

Liší se podmínky penzijního spoření nebo zajištění na důchod u zaměstnanců a živnostníků?

Pravidla jsou stejná. Většina OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) se snaží optimalizovat své výdaje, a to včetně daňové zátěže. Jejich důchody tedy budou ještě menší než důchody zaměstnanců. To je svým způsobem spravedlivé, pokud odvádíte méně, tak ať pak také dostane méně. V podstatě je to ještě větší apel na to, aby si platili víc na sociálním pojištění.

OSVČ dostávají na důchodovém spoření stejné státní příspěvky jako zaměstnanci, mají stejné daňové zvýhodnění jako zaměstnanci. Jediným rozdílem je absence příspěvku od zaměstnavatele. Platí tedy následující:

Minimální výše pro získání státního příspěvku je 300 korun, v takovém případě získáte navíc od státu 90 korun. Maximální výši státního příspěvku získáte, pokud měsíčně spoříte 1 000 korun a více, pak vám stát v každém měsíci, kdy tuto částku do penzijního spoření vložíte, přidá 230 korun. Je možné navíc získat maximálně 2 760 korun ročně.

V případě daňového zvýhodnění se jedná až o 12 tisíc korun ročně, s tím, že musíte spořit minimálně 1 500 korun měsíčně, abyste mohli daňového zvýhodnění vůbec využít.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747