Jaké jsou momentálně dostupné typy hypoték, které můžete využít?

Kategorie: Hypotéka
Jaké jsou momentálně dostupné typy hypoték, které můžete využít? (Foto: Stock-Asso, shutterstock_267766277)

Jaké typy hypoték je možné využívat v České republice?

Hypotéky dostupné v České republice dělíme podle účelu a podle výše vůči zástavní hodnotě nemovitosti. Hypotéky se dle účelu dále dělí na účelové a neúčelové. Existují také hypotéky bez dokládání příjmů, těm se někdy chybně říká americké hypotéky.

Dělení hypoték podle účelu

Účelová hypotéka je nejčastěji využívaná. Její princip je jednoduchý. Klient oznamuje bance, na co peníze použije. Tím je záměr spojený s nemovitostí, ať už se jedná o koupi, výstavbu, rekonstrukci, dostavbu, nebo vypořádání dědictví. Základním principem je nějaké spojení s nemovitostí. Ať už jde o jakýkoli typ hypotéky, vždy je spojen se zástavou nemovitosti.

Neúčelová hypotéka je taková, při jejímž vyřizování klient bance doloží bonitu, doloží příjmy, ale nechce sdělovat, na co peníze použije. Klient zastaví nemovitost. A za půjčené peníze si může koupit v podstatě cokoli. Může za ně dokonce jet na dovolenou, koupit si auto, nebo je skutečně použije na financování nemovitosti, ale má své důvody, proč to bance nechce sdělovat. Zároveň ale musí počítat s tím, že taková hypotéka bude spojena s vyšší úrokovou sazbou než účelová.

Hypotéky bez dokládání příjmů

Principem tohoto typu hypotéky je, že klient zastaví nemovitost. Ať už řekne, nebo neřekne, na co peníze chce, nemusí dokládat příjmy. I když většina bank to stejně nakonec vyžaduje, alespoň formou čestného prohlášení. Výše hypotéky je omezená hodnotou zastavené nemovitosti, nejčastěji bývá do výše 50 % ceny.

Dokládání příjmů u hypotéky bez dokládání příjmů

Všechny banky na našem trhu se v případě hypoték bez dokládání příjmů ptají, jestli klient příjem má, nebo nemá. Klient příjmy nemusí dokládat, musí ale podepsat čestné prohlášení. (Foto: Alena Brozova, ShutterStock.com)

Všechny banky na našem trhu se v případě hypoték bez dokládání příjmů stejně ptají klienta, jestli příjmy má, nebo nemá. Klient příjmy nemusí dokládat, musí ale podepsat čestné prohlášení. (Foto: Alena Brozova, ShutterStock.com)

Paradoxem je, že téměř všechny banky na našem trhu se v případě hypoték bez dokládání příjmů stejně ptají, jestli klient příjem má, nebo nemá. Klient to nemusí dokládat, ale jakýmsi způsobem to prohlašuje. Jedná se o čestné prohlášení. A banka může dodatečně žádat, aby to prokázal. A většinou to udělá.

Ve výsledku tedy klient dokazuje, že příjmy má. Banka jenom neřeší, zda jsou dostatečné na splácení úvěru. Donutí ale klienta dojít do fáze dokazování, zda opravdu vydělává.

Úrokové sazby jednotlivých typů hypoték: čím méně sdělíte, tím víc platíte

Obecně vzato, neúčelová hypotéka má vyšší úrokovou sazbu než hypotéka, při které se účel uvádí. Nejdražší z pohledu úrokové sazby je hypotéka bez dokládání příjmu, tedy tzv. americká.

Dělení hypoték podle zástavní hodnoty

Banka řeší následující poměr: kolik peněz půjčuje vůči hodnotě nemovitosti, kterou si bere do zástavy. Nejdražší je samozřejmě 100% hypotéka.

Výše úrokové sazby

Největší rozdíl v úrokové sazbě je v případě, kdy má klient alespoň 10 % vlastních peněz, nebo chce-li méně peněz, než jaká je hodnota zástavy. Je-li hypotéka řádově do 90 % oproti hodnotě zástavy, úrok se v dnešní době pohybuje kolem 2 %. V případě 100 % se úrok pohybuje okolo 3 % – 100% hypotéku ovšem neposkytuje každá banka.

Banky také zohledňují, chce-li klient 90 % zástavní hodnoty, nebo 85 %, nebo dokonce jen 50 %. To jsou ta nejčastější pásma. Úroková míra je prakticky totožná, ať už se jedná o 70 %, nebo 90 %. Největší skok je mezi 90 % a 100 % zástavní hodnoty nemovitosti.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Hypoteční Úsporová kalkulačka

Spočítejte si, kolik ušetříte díky Effective na hypotéce.

+ -
+ -
Doba trvání
1 rok
30 let

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Jak ušetřit na hypotéce

Staňte se nezávislými při sjednávání hypotéky. Řešte tuto oblast svých financí komplexně. Ušetříte desetitisíce.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747