Co by mělo být součástí dobrého životního pojištění?

Co by mělo být součástí dobrého životního pojištění? (Foto: Mila Supinskaya, ShutterStock.com)

Základem je důkladná analýza vaší finanční situace

Člověk, který s vámi uzavírá pojistnou smlouvu, by měl provést důkladnou analýzu vaší finanční situace, měsíční bilance, všech vašich příjmů a výdajů. Součástí analýzy, která slouží jako podklad pro nastavení sjednávaného životního pojištění, by měly být i veškeré vaše příjmy a výdaje, a to zbytné i nezbytné. Pokud s vámi uzavíratel tuto bilanci neprochází, nesjednávejte životní pojištění s ním. S největší pravděpodobností, která se rovná téměř 100 %, bude taková smlouva špatně a nebude vás dostatečně chránit před potřebnými riziky. Na životní pojištění platíte docela vysoké částky na to, abyste je platili zbytečně, co říkáte?

Vhodně zvolená rizika jsou základ

Při uzavírání smlouvy je důležité dobře zvolit pojistná rizika i výši pojistných částek. To opět přímo souvisí s analýzou, která by měla všemu předcházet. Rizika a výši pojistných částek volte na základě své rodinné a finanční situace. Vždy si dopředu spočítejte, kolik peněz byste opravdu potřebovali při výpadku příjmů, ať už krátkodobém, nebo dlouhodobém, a podle toho nastavte parametry smlouvy.

Pojistěte si především závažná rizika

Měli byste mít pojištěna převážně velmi vážná rizika, mezi ně patří závažná onemocnění, invalidita a smrt. Úrazová a krátkodobá rizika jsou sice levnější, potřebujete být ale zajištěni především při dlouhodobém výpadku příjmů.

Důležité je dobře zvolit pojistná rizika a výši pojistných částek. To vše by se mělo odvíjet od důkladné finanční analýzy, kterou s vámi uzavíratel pojistné smlouvy projde (Foto: Romolo Tavani, ShutterStock.com)

Důležité je dobře zvolit pojistná rizika a výši pojistných částek. To vše by se mělo odvíjet od důkladné finanční analýzy, kterou s vámi uzavíratel pojistné smlouvy projde (Foto: Romolo Tavani, ShutterStock.com)

Závažná onemocnění

Mezi závažná onemocnění patří například rakovina nebo infarkt. Každá pojišťovna má jiný celkový výčet takových onemocnění, respektive zahrnuje do této kategorie jiný počet onemocnění, bývá to mezi 5 a 30. Mějte vždy na paměti, co pro vás bude finančně náročnější? Kdy hrozí větší výpadek vašich příjmů, který budete potřebovat pokrýt? Samozřejmě, že při závažných onemocnění, ne při zvrtnutém kotníku nebo vykloubením rameni následkem úrazu.

Invalidní důchod (invalidita)

Pojištění invalidního důchodu je také důležitým a vážným rizikem, které byste měli zahrnout do pojistné smlouvy. Je důležité, abyste si předem spočítali, o kolik příjmů takovou změnou zdravotního stavu přijdete, abyste tuto částku zohlednili při uzavírání životního pojištění. Pojistka může také sloužit k pokrytí nákladů na léčbu nebo rehabilitaci.

Smrt

Riziko úmrtí by měl mít pojištěn každý. Slouží především k zajištění rodiny v případě vaší smrti.

Pojistěte si dlouhodobá rizika, a to na základě důkladné finanční analýzy

Vybírat pojišťovnu a hodnotit, která je pro vás lepší, má smysl, až když víte, jakou životní pojistku potřebujete, jaká rizika v ní budete zohledňovat a na jak vysoké pojistné částky chcete smlouvu uzavřít. Pojistěte si dlouhodobá rizika. A neuzavírejte smlouvu tam, kde se nezajímají o vaši finanční bilanci a neudělají důkladnou analýzu vaší finanční situace.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Životní pojištění

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747