Daňový poradce zodpovídá za správnost daňového přiznání

Daňový poradce zodpovídá za správnost daňového přiznání (Foto: krutar, shutterstock_333585416)

Jaký je rozdíl mezi účetním a daňovým poradcem?

Základní rozdíl je v tom, že daňový poradce musí splňovat přísné podmínky, aby se vůbec mohl daňovým poradcem stát, musí mít patřičné vzdělání, vysokou školu a akreditaci v Komoře daňových poradců ČR.

Daňový poradce nese odpovědnost za správnost daňového přiznání, za všechna čísla, která spočítal. Na rozdíl od účetního, ten sice všechno zpracuje, ale podpis na daňovém přiznání je váš – takže za správnost nesete zodpovědnost vy a vás by se týkaly případné sankce nebo pokuty.

Daňový poradce a daňové přiznání

Přímo v daňovém přiznání je kolonka určená k tomu, aby ji daňový poradce vyplnil. Tím pádem je jasné, že daňové přiznání zpracovával a odpovědnost za jeho správnost nese on.

Chyba v daňovém přiznání?

Objeví-li se v daňovém přiznání chyba, finanční úřad kontaktuje přímo osobu, které se daňové přiznání týká. V případě, že daňové přiznání zpracovával daňový poradce, kontaktuje finanční úřad jeho a všechno řeší s ním. Je pak na něm, aby sjednal nápravu. V podstatě vás zastupuje při komunikaci s finančním úřadem.

Daňoví poradci jsou pojištění proti odpovědnosti za vzniklé škody, které by mohly výkonem svého povolání svým klientům způsobit.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Daňové přiznání

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747