Chystáte se na volnou nohu? Víte, jaké jsou rozdíly v daňovém přiznání zaměstnanců a OSVČ?

Chystáte se na volnou nohu? Víte, jaké jsou rozdíly v daňovém přiznání zaměstnanců a OSVČ? (Foto: A. and I. Kruk, shutterstock_334592621)

Daň z příjmů fyzických osob je v České republice stejná pro zaměstnance i OSVČ – 15 % z jejich příjmů. Dokonce vyplňují i stejné daňové přiznání. V čem je tedy rozdíl?

Živnostníci (OSVČ) i zaměstnanci platí 15% daň z příjmů

Pokud jste živnostníkem (OSVČ) máte při výkonu své profese nejen příjmy, ale také výdaje za náklady, které s tím souvisejí. Proto se v daňovém přiznání v případě živnostníků zohledňují jak příjmy, tak výdaje.

Vést účetnictví, nebo danit paušálem?

Živnostníci (OSVČ) mají dvě možnosti, jakým způsobem výdaje zaúčtovat. Buďto vést klasické účetnictví a schraňovat veškeré účetní doklady – a na konci roku vždy spočítat rozdíl mezi příjmy a výdaji, odečíst odečitatelné položky a z toho zjistit výslednou daň.

Nebo mohou danit pomocí tzv. výdajových paušálů. Ty jsou dány pro každý obor jinak – například u řemeslníků činí 80 %, u IT a jiných odborných profesí pak 60 %. A tak dále. V takovém případě si už ale žádnou z odečitatelných položek navíc zaúčtovat nemůžou. Na druhou stranu, odpadá tím administrativa.

Pohodlnější neznamená levnější

Živnostníci (OSVČ) často bez rozmyslu daní paušálem, protože je to pro ně méně práce než vést účetnictví. To se ale nemusí vyplatit každému. Pohodlnější cesta nemusí být tou levnější.

Je na zvážení každého, která varianta je pro něj ta správná. Proto je třeba provést analýzu, prostě spočítat obě varianty, abyste se mohli relevantně rozhodnout. Jen tak zjistíte, kolik s tou správnou variantou ušetříte.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Zaměstnanec vs. OSVČ

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747